Dom Tańca w Poznaniu świętuje 20. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 05:00
- 20 lat temu nie było nic, tylko ferment w powietrzu. Dzisiaj inicjatywa Domu Tańca ma się znakomicie - mówił w "Źródłach" jej wieloletni szef Jacek Hałas, muzyk, muzykant, śpiewak, tancerz, współtwórca wielu zespołów i formacji muzycznych, a także reżyser teatralny.
Audio
  • Jacek Hałas mówi o 20-leciu istnienia Domu Tańca w Poznaniu (Dwójka/Źródła)
Jacek Hałas, 2017.
Jacek Hałas, 2017.Foto: Grzegorz Śledź

20 lat temu działały Bractwo Ubogich i Dom Tańca w Warszawie, z tego źródła wynikały nasze inicjatywy. Rozpierzchliśmy się po Polsce, a razem z nami i nasze pomysły, które w różnych miejscach zaczęły pączkować - mówił gość audycji poświęconej Domowi Tańca w Poznaniu, ruchowi działającemu już 20 lat, który umożliwiał wszystkim zainteresowanym kontakt z ginącą, zapomnianą, ale cenną ludową polską tradycją.

- Dom Tańca jest i był kolorowy, moją ideą zawsze było to, że taniec tradycyjny ma przede wszystkim funkcję społeczną - tłumaczył w audycji 20-letnią pracę DT Jacek Hałas. - Interesują mnie te społeczne formy muzyki i tańca, korzystanie z nich jako z medium, które umożliwia spotkania. Inspirowały nas przede wszystkim formy taneczne wzięte ze spotkań, z potańcówek wiejskich - mówił gość audycji.

W związku z przygotowaniami do obchodów tego jubileuszu osoby związane z ruchem Domu Tańca w Poznaniu wydały właśnie kompilację "Warkocz XX". na której znalazły się utwory grane m.in. przez Jacka Hałasa i jego rodzinę. Album pokazuje też obecny stan Domu Tańca, a jak twierdzi Jacek Hałas - jest on znakomity. - Środowisko wielkopolskie jest duże i ciekawe, podejmuje różne tropy muzyki regionu i sąsiadów. Wyszły nam dwie płyty, i to i tak po kropelce różnych smaków i aromatów.

W audycji Jacek Hałas zapowiedział także premierę spektaklu "Harmonia Vulgaris". Biorą w nim udział artyści ludowi z Wielkopolski oraz muzycy związani z Domem Tańca Poznań. 

***

Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Jacek Hałas

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Wieczór z cumbią i muzyką taneczną

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 09:00
W "Nokturnie" duża porcja world music wyselekcjonowana przez naszego muzycznego eksperta.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daniel Kübler i krakowskie tradycje muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 09:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Danielem Küblerem z Igołomi, śpiewającym multiinstrumentalistą grającym na skrzypcach, trąbce i heligonce, reprezentującym region Krakowiaków Zachodnich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z mistrzami z Radomskiego i Stefanem Maziarczykiem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 06:00
- Muzyka ludowa to nigdy nie zginie, była, jest i będzie - mówił w audycji w archiwalnej rozmowie nieodżałowany muzyk Piotr Gaca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

World music - nowości płytowe

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 11:00
W wieczornej audycji Kuba Borysiak prezentuje kilka świeżo wydanych płyt: Mambe & Danochilango „Kosmopolítes”, czyli artyści miksujący rytmy z Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji oraz nagrania dwóch członków zespołu Gloaming z Irlandii, którzy wyjątkowo wydali album w duecie: Caoimhín Ó Raghallaigh & Thomas Bartlett.
rozwiń zwiń