REKLAMA

Przywracanie dawnych tradycji Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 08:00
W "Źródłach" porozmawialiśmy o współczesnej Kurpiowszczyźnie i o różnych działaniach zmierzających do kultywowania, a nawet przywracania zapomnianych tradycji Kurpiów - Puszczy Zielonej.  
Audio
  • O przywracaniu dawnych tradycji na współczesnej Kurpiowszczyźnie (Dwójka/Źródła)
Kurpianka - studium postaci autorstwa Józefa Mehoffera, 1925.
Kurpianka - studium postaci autorstwa Józefa Mehoffera, 1925.Foto: Z archiwum Polona

Gośćmi audycji były Joanna Turek organizatorka Taboru Kurpiowskiego, Katarzyna Huzarska ze Stowarzyszenia Trójwiejska oraz Karolina Kuta, wnuczka śpiewaczki z zespołu Bandysionki Marianny Kuty. To młoda mieszkanka Kurpiów, która opowiadała o międzypokoleniowym projekcie realizowanym w tym regionie Kontynuatorki Tradycji.

- W Kontynuatorkach Tradycji razem z babciami uczymy się od nich śpiewać w bardzo surowej formie. Jest to przekaz z pokolenia na pokolenie. Chciałybyśmy swoimi działaniami zainspirować innych, nie tylko w dziedzinie śpiewu ale również innych tradycji - mówiła w "Źródłach" Karolina Kuta. - Ciocia Bronia, Bronisława Świder krochmali i zawija chustki, moja babcia już nie zawija chustek, ciągle dowiadujemy się od nich ciekawych rzeczy - dodała Karolina Kuta.

Działania takie mają za zadanie docenienie starszych mieszkańców regionu, ale również zainteresowanie tematem tradycji młodej grupy ludzi.

- Dla mnie jest ważne, aby ludzie widzieli w działaniach wspierania tradycji swoją miłość - tłumaczyła Katarzyna Huzarska ze Stowarzyszenia Trójwiejska.

W audycji słuchaliśmy pieśni wykonanych przez Bandysionki, pojawiła się również archiwalna rozmowa z Zofią Warych nagrana dwa lata temu na koncercie adwentowym.

Co przyciąga ludzi do uczestniczenia w takich projektach? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Joanna Turek (organizatorka Taboru Kurpiowskiego), Katarzyna Huzarska (Stowarzyszenie Trójwiejska), Karolina Kuta.

Data emisji: 13.12.2019

Godzina emisji: 15.15


gs

Czytaj także

Bronisława Chmielowska, przekazicielka muzyki odzyskanej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 08:00
- Kiedyś dziewczyna nie poszła sama na zabawę, musiał po nią chłopak przyjść, żeby ją zabrać. Albo młodzi w większej grupie mogli razem iść na tańce - wspominała w "Źródłach" Bronisława Chmielowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przekształcić tradycję w biznes?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 18:00
- Zajęcia mają pomóc artystom w radzeniu sobie na współczesnym rynku. Chcieliśmy, aby uczestnicy mieli świadomość, jak poruszać się w biznesie i prezentować wartość swoich wyrobów - mówiły w "Poranku Dwójki" Agata Turczyn i Karolina Waszczuk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilamowice, czyli polska Flandria

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 09:00
Wilamowianie (niem. Wilmesauer, wil. Wymysiöejyn) to dzisiaj jedyna w Polsce grupa etnograficzna, której pochodzenie prawdopodobnie związane jest ze średniowiecznym osadnictwem flandryjskim. Stworzyli w Polsce wyizolowaną kulturowo społeczność, odrębną również językowo.
rozwiń zwiń