Bronisława Chmielowska, przekazicielka muzyki odzyskanej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 08:00
- Kiedyś dziewczyna nie poszła sama na zabawę, musiał po nią chłopak przyjść, żeby ją zabrać. Albo młodzi w większej grupie mogli razem iść na tańce - wspominała w "Źródłach" Bronisława Chmielowska.
Audio
  • Wspomnienia o młodości spędzonej w Wołczuchach koło Lwowa i podróży przesiedleńczej na Dolny Śląsk Bronisławy Chmielowskiej (Dwójka/Źródła)
Bronisława Chmielowska, laureatka Nagrody Muzyka Źródeł 2019
Bronisława Chmielowska, laureatka Nagrody "Muzyka Źródeł" 2019Foto: Sławomir Pabian PR

Urodzona w pobliżu Lwowa śpiewaczka, gawędziarka, depozytariuszka repertuaru z Kresów Wschodnich była bohaterką czwartkowych "Źródeł". Bronisława Chmielowska od dzieciństwa otoczona była muzyką. Archaiczne kolędy, pieśni weselne i kołysanki, jak również liczne ballady, pieśni rekruckie oraz religijne był częścią jej codzienności. Fragmenty tego rodzina pani Bronisławy przeniosła na Dolny Śląsk, gdzie znalazła się w wyniku przymusowych przesiedleń.

- Nie obchodzono u nas w Wołczuchach sylwestra, dopiero jak na zachód przyjechaliśmy zaczęli nam mówić o jakimś sylwestrze. Dużo dziewczyn w naszej wiosce było, które nie wiedziały, co to jest. Za mąż wyszłam i dopiero wtedy pierwszy raz poszłam na taką zabawę – mówiła pani Bronisława.

- Mama moja śpiewała w kościele, w domu też podśpiewywaliśmy różne piosenki. W naszej wiosce stał stary, mały kościółek. Organisty nie było, tylko taka pani prowadziła w nim chór. Przychodzili  tam chłopaki, dziewczyny, śpiewaliśmy w nim różne pieśni, a teraz to już w ogóle nie śpiewają, albo śpiewają w kółko jedno i to samo. Dobre to jest o tyle, że się nie trzeba dużo tekstu uczyć – śmiejąc się, wspominała swoje młode lata Bronisława Chmielowska. – Był u nas na wsi taki dom ludowy, zabawy się w nim sprawiało, przychodzili chłopaki, dziewczęta. Tańczono jeden za drugim. Jak jedna para stanęła, to cała zabawa stawała, takie to były zabawy. Trzeba się było dobrze tańca nauczyć, nie to co teraz, gdzie każdy skacze jak chce.

Za swoją artystyczną działalność, a także niepowtarzalny talent do rozpowszechniania piękna muzyki ludowej oraz osobowość Bronisława Chmielowska została w tym roku uhonorowana Nagrodą "Muzyka Źródeł".

Jej pieśni utrwalone są m.in. na płytach z serii Polskiego Radia „Muzyka Źródeł” (vol. 22 „Ballady”, vol. 26 „Dolny Śląsk”, vol. 27 „Wokół dziecka”), albumach wydawanych przez Fundację „Ważka” („Od wschodu słońca... Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku”, „Bronisława Chmielowska. Stare pieśni”) oraz Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu („Mom jo skarb”).

Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Prowadził:  Piotr Kędziorek

Goście: Bronisława Chmielowska (śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 4.04.2019

Godzina emisji: 15.15


at/gs

Czytaj także

Nagrody "Muzyka Źródeł" 2019 przyznane

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:00
Bronisława Chmielowska i Jan Kmita - oto para wybitnych, zasłużonych dla kultury polskiej artystów ludowych, którzy w tym roku uhonorowani zostali nagrodą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Kędziorek: RCKL wypełnia lukę w pokoleniowym przekazie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 09:00
- Powołanie Radiowego Centrum Kultury Ludowej zbiegło się z olbrzymią falą zainteresowania muzyką tradycyjną w jej autentycznej formie i jako źródłem inspiracji. Uwagę poświęcamy jednak nie tylko muzyce, lecz całej tradycji. Pozwalamy spotkać się różnym pokoleniom twórców, którzy mogą od siebie czerpać wiedzę, natchnienie i poczucie sensu swojej twórczości – mówił w Dwójce szef RCKL.
rozwiń zwiń