X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żegnamy Jana Zastawnego, kontrabasistę Kapeli Zastawnych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 09:00
Rodzinna kapela Zastawnych z Brzostku na Pogórzu Jasielskim muzykuje od kilku pokoleń, w repertuarze mają przede wszystkim melodie po skrzypku Franciszku Zastawnym. W 2019 otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga. W audycji wspominaliśmy zmarłego 19 stycznia Jana Zastawnego oraz muzykę kapeli.   
Audio
Jan Zastawny
Jan ZastawnyFoto: Katarzyna Niedźwiecka

Kapela Zastawnych z Brzostku na Pogórzu Strzyżowskim to przykład zespołu o długich tradycjach muzykowania w rodzinie, grają w niej synowie i prawnuk skrzypka Franciszka Zastawnego oraz muzykanci starszego i młodszego pokolenia z okolic - klarnecista Leszek, wnuk Leszka, Jakub, skrzypek Józef Śliwa z Huty Gogołowskiej i zmarły 19 stycznia kontrabasista Jan Zastawny. Jan wprowadził do zespołu wiele kolorytu, zarówno swoją grą jak i osobowością.

- Jak pamiętam świat, to mój tatuś grywał po weselach i zabawach. Kiedy tylko oczy otworzyłem, to przychodzili do niego muzykanci i grali – wspominał zmarły wczoraj basista, Jan Zastawny. – Jeśli tatuś grał wesele to zapraszał muzykantów, którzy grali razem z nim, robili sobie lekką próbę i szli na wesele. Mój pierwszy kontakt z muzyką to była gra na bębnie. Na moje pierwsze granie poszliśmy do Spichy na Woli Brzosteckiej na Wyskubku (darcie pierza). Ja poszedłem, poszedł tatuś i mój brat Tadek. Ale był problem, nie mogłem wziąć tego bębna na plecy, bo byłem za mały. Niósł go tatuś. To było moje pierwsze granie, mogłem mieć jakieś pięć i pół roku.

Jak opowiadał w audycji Jan Zastawny, w repertuarze mieli przede wszystkim polki i oberki, do tego walczyki, foxtroty, tanga czy sztajerki. Kapela Zastawnych jest jednym z laureatów nagród im. Oskara Kolberga. Jak wyglądała historia Kapeli Zastawnych? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich: co by się nie działo, to gramy z uśmiechem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:13
- Czy idzie dobrze, czy źle, trochę się miną nadrobi, trochę gadką, przede wszystkim to całe granie jesteśmy uśmiechnięci i jakoś ta sympatia między ludźmi jest - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek ludowy Adam Tarnowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dawniej wyglądało wesele w Nieznamierowicach?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:50
Jakie były pisane i niepisane obowiązki niektórych weselników? Jak można było przyśpiewać drużbie, drużkom i państwu młodym? Co śpiewało się do wianka? O tym opowiadały mieszkanki Nieznamierowic w nagraniu z początku lat 70., a towarzyszyła tym historiom muzyka Józefa Zarasia oraz autentyczne sceny z jednego z wiejskich wesel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
rozwiń zwiń