X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kapela Braci Tarnowskich: co by się nie działo, to gramy z uśmiechem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:13
- Czy idzie dobrze, czy źle, trochę się miną nadrobi, trochę gadką, przede wszystkim to całe granie jesteśmy uśmiechnięci i jakoś ta sympatia między ludźmi jest - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek ludowy Adam Tarnowski. 
Audio
  • Archiwalne wspomnienia skrzypka Adama Tarnowskiego i kronika obrzędu weselnego (Źródła/Dwójka)
Kapela Braci Tarnowskich - Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Kazimierz  2008.
Kapela Braci Tarnowskich - Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Kazimierz 2008.Foto: Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Adam, Józef i Stanisław od 1968 roku tworzyli jedną z najlepszych kapel weselnych na Radomszczyźnie. Byli także mistrzami obrzędowych weselnych teatrów. Ich ojcem był znany skrzypek Antoni Tarnowski z Marysina, a matką - świetna śpiewaczka Marianna z domu Mika. Muzykowaniem jako rodzinną tradycją (wziętą od pradziadka) bracia zajmowali się od lat szkolnych, kiedy to zaczęli występować jako kapela rodzinna.

- Tarnowscy to my jesteśmy dla dalszych znajomych i obcych. Dla bliskich - Czarneccy. Skąd taka zmiana? Nasz pradziad, mieszkając w Goszczewicach, pracował we dworze jako dworak - wspominał w archiwalnym nagraniu z 1971 roku Adam Tarnowski. - Dziedzic także nazywał się Czarnecki, ale dawniej była różnica między chłopem i panem, więc dworak nie mógł się nazywać tak jak dziedzic. Nasz pradziadek był zmuszony się przechrzcić.

Słynna kapela braci Tarnowskich z Domaniowa w gminie Przytyk grała od 1968 roku do lat 90., głównie na weselach. Zanim zaprzestali czynnej działalności, wyparci przez modę na muzykę elektroniczną, która przyszła w ostatniej dekadzie XX wieku, przez lata byli świadkami i źródłem szczegółowych zwyczajów związanych z obrzędem przejścia, jakim było na wsi wesele.

- Pani młoda szykowała się gdzieś w odosobnieniu, u sąsiada czy w stodółce, gdzie nie ma ludzi. Potem przychodził po nas starszy drużba, prosząc o marsza - śpiewanego - bo pani młoda idzie do ślubu. Przychodziliśmy do niej do domu cały czas śpiewaliśmy - wspominał w nagraniu Adam Tarnowski, prezentując szczegółowo przebieg typowego wiejskiego wesela.

Co wtedy grano? O czym mówiły popularne weselne przyśpiewki? przy czym lubiono tańczyć? O tym - w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Adam Tarnowski (skrzypek ludowy)

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Ludwik Młynarczyk: muzykę trzeba omaszczyć uczuciem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:00
- Melodie w muzyce podhalańskiej i orawskiej różnią się od siebie. Pieśni orawskie znamy dzięki Emilowi Mice - mówił w "Źródłach" muzyk z Kiczorów koło Lipnicy Wielkiej, Ludwik Młynarczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bieńkowski przedstawia "Pięciu od Bogusza"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Książka z płytą „Pięciu od Bogusza”, stanowią zapis poszukiwań śladów pamięci o legendarnym skrzypku Janie Boguszu, nauczycielu pięciu wielkich kajockich muzyków: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tango Wschodu" i węgierskie táncház na polskich deskach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 15:40
W czwartkowych "Źródłach" gościliśmy Mateusza Dobrowolnego - muzyka, tancerza, animatora, twórcę Węgierskiego Domu Tańca w Warszawie.
rozwiń zwiń