X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
Audio
  • Marianna Filipiak wspomina czasy okupacji i życie na dawnej wsi (Dwójka/Źródła)
Marianna Filipiak, 2019.
Marianna Filipiak, 2019.Foto: Mateusz Raszewski

Na naszej antenie często gościł skrzypek Leon Lewandowski, ale wiekowych muzyków w Kaliskiem jest o wiele więcej.  Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji spotkał się ze stuletnią mieszkanką przysiółka Wilcze Ługi, która wspominał m.in. dawnych muzykantów, życie codzienne przedwojennej wsi, czasy okupacji i obyczaje weselne.

- Nie było tak dużo pieniędzy na wsi jak teraz jest. Nie było za co ludzi prosić. Wielka bida była. Jak byłam mała, to jadłam kartofle z maślanką. pamiętam jak szłam z matka do kośćioła do komunii, z kapciami w ręce żeby się nie zakurzyły , na boso. Przy kościele była studnia i tam obmywałam nogi - mówiła Marianna Filipiak. - Chleb z tłustą wodą nazywał się u nas kapłan. Chleb piekła moja mama w domu, sklep był daleko. Jak wyszłam za mąż to w piecu nie umiałam chleba piec, potem się nauczyłam i wszyscy mnie chwalili. 

Czasy okupacji były bardzo żywe we wspomnieniach pani Marianny.

- Gdy Niemcy uciekali, to ja jeszcze we wsi mieszkałam. Pełne mieszkanie się naszło, bo oni chcieli odpocząć. Nie mieliśmy w domu podłogi, tylko była glina i wszyscy posiadali na tej glinie, jeden obok drugiego, a ja się ze strachu trzęsłam. Pamiętam jak żeśmy uciekali, niektórzy uciekli wcześniej, a myśmy się opóźnili. Uciekać nie uciekać, każdy się wahał. Wyjechaliśmy na trakt, a Niemcy już jadą i mówią żebyśmy się nie bali. Dobre Niemce byli, bo uciekali do Niemiec. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Goście: Marianna Filipiak 

Data emisji: 14.01.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siła męskich grup śpiewaczych

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 15:55
W audycji spotkaliśmy się z członkami zespołu z Bukowej z Lubelszczyzny, wykonującym archaiczne i wciąż popularne w tamtym regionie kolędy życzące, a także wybraliśmy się w Pieniny na spotkanie z pieśniami Czarnych Górali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dawniej wyglądało wesele w Nieznamierowicach?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:50
Jakie były pisane i niepisane obowiązki niektórych weselników? Jak można było przyśpiewać drużbie, drużkom i państwu młodym? Co śpiewało się do wianka? O tym opowiadały mieszkanki Nieznamierowic w nagraniu z początku lat 70., a towarzyszyła tym historiom muzyka Józefa Zarasia oraz autentyczne sceny z jednego z wiejskich wesel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymczak, Ciastek i Racis w Kanonie Trzech na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:55
W tym roku na festiwalu wspominać będziemy Władysława Szymczaka z Łęków Dużych, Józefa Ciastka z Czermna i Franciszka Racisa z Jasionowa. O koncercie i muzykach wykonujących na nim repertuar nieżyjących mistrzów opowiedział prof. Andrzej Bieńkowski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwyczaje kolędnicze w okolicach Babiej Góry

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 07:20
W poniedziałkowej audycji  spotkaliśmy się z Szymonem Gigoniem, członkiem Zespołu Regionalnego "Juzyna" z Zawoi. W rozmowie także sporo szczegółów o kulturze Górali Babiogórskich.
rozwiń zwiń