X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Podsumowanie 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 15:48
We wtorkowych "Źródłach" porozmawialiśmy ze zdobywcami Grand Prix Złotego Turonia - grupą kolędniczą "Żywa szopka" z Lubomierza oraz jednymi spośród zdobywców pierwszych nagród - grupą "Z Turoniem" z Trzebuni.  
Audio
  • Podsumowanie 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej (Dwójka/Źródła)
48. Góralski Karnawał, Bukowina Tatrzańska 2020.
48. Góralski Karnawał, Bukowina Tatrzańska 2020.Foto: Piotr Dorosz

Cieszy wciąż utrzymujący się wysoki poziom prezentacji kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału. Kolędnicy z różnych regionów przekazywali widowni zarówno żywiołową, karnawałową radość, jak i głębię sakralnych treści, będących fundamentem ludowych zwyczajów.

Komisja Oceniająca Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, który odbył się w dniach 6-8 lutego 2020 r. w ramach 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej w składzie: dr Artur Czesak - językoznawca, mgr Benedykt Kafel - etnograf, dr Dorota Majerczyk - etnolog i b dr hab. Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy, po obejrzeniu występów 46 grup kolędniczych - z województw lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego - oraz ich gruntownej ocenie postanowiła przyznać nagrodę Grand Prix, Złotego Turonia, za wybitną prezentację, grupie kolędniczej "Żywa Szopka" z Lubomierza. Krótką rozmowę z laureatami przeprowadził nasz redakcyjny kolega, Piotr Dorosz.

- Wioska Lubomierz w powiecie Limanowskim liczy około 2000 mieszkańców, jesteśmy Zagórzany! Górale Zagórzańscy od Turbacza samego! Z dawien dawna tak chodzili i my tak chodzimy - tłumaczyli członkowie zwycięskiego zespołu. - Nie chodzimy w ten sam rok z jednym i tym samym. W tamtym roku byliśmy z turoniem, z dziadem, z żydem i gwiazdą. Jak nas zaproszą, to chodzimy również po wsi. Kolędowanie Górali Zagórzańskich było pierwsze niż Górali Podhalańskich. 

Ponadto dziewięć równorzędnych pierwszych miejsc otrzymały grupy kolędnicze:

  • "Z Gwiazdą” z Podegrodzia,
  • "Pasterze” z Sadku-Kostrzy,
  • "Z Gwiazdą” z Mystkowa,
  • "Z Gwiazdą” z Kamionki Wielkiej,
  • "Z Turoniem” z Trzebuni,
  • "Z Turoniem” z Uszwi,
  • "Herody” z Zawoi,
  • "Z Szopką” (lalkową) z Czernichowa,
  • "Pasterze” z Krasnego-Lasocic.

Komisja Artystyczna 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej oceniła również 59 par tanecznych oraz 10 zespołów w konkursie tańca zbójnickiego.

W konkursie tańca zbójnickiego wzięło udział 10 zespołów. Pierwsze miejsce otrzymał zespół "Zbójnicek” z Zębu. Drugie miejsce otrzymał zespół "Watra” z Czarnego Dunajca. Dwa równorzędne trzecie miejsca otrzymały: zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego i zespół "Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Z okazji jubileuszu 65-lecia powstania Grupy Podhalańskiej GOPR, pieniński zespół Zbójników-Ratowników GOPR przygotował specjalny pokaz tańca zbójnickiego. Józef Pitoń i Maria Koperska wystąpili w popisie par tanecznych poza konkursem. Komisja uważa, że poziom tegorocznego konkursu tańca zbójnickiego i pokazów par tanecznych był dobry.

***

Tytuł audycji: "Źródła"

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 15.15

 

gs


Czytaj także

Ludowe brzmienia z festiwalu w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 01:00
Kończy się 53. odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W oczekiwaniu na wyniki tegorocznego konkursu, przypomnieliśmy laureatów Baszt z roku 2018.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich: co by się nie działo, to gramy z uśmiechem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:13
- Czy idzie dobrze, czy źle, trochę się miną nadrobi, trochę gadką, przede wszystkim to całe granie jesteśmy uśmiechnięci i jakoś ta sympatia między ludźmi jest - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek ludowy Adam Tarnowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dawniej wyglądało wesele w Nieznamierowicach?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 15:50
Jakie były pisane i niepisane obowiązki niektórych weselników? Jak można było przyśpiewać drużbie, drużkom i państwu młodym? Co śpiewało się do wianka? O tym opowiadały mieszkanki Nieznamierowic w nagraniu z początku lat 70., a towarzyszyła tym historiom muzyka Józefa Zarasia oraz autentyczne sceny z jednego z wiejskich wesel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
rozwiń zwiń