Dudaski Tłusty Czwartek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 07:00
Święto dudziarzy z Polski i z Europy po raz kolejny odbędzie się w Zakopanem. O idei wydarzenia oraz o ciekawostkach związanych z dudami opowiadał jeden z organizatorów wydarzenia, zakopiański dudziarz Szymon Bafia.  
Audio
  • Dudaski Tłusty Czwartek w Zakopanym (Dwójka/Źródla)
Dudaski Tłusty Czwartek - plakat
Dudaski Tłusty Czwartek - plakat Foto: mat. promocyjne

- Impreza powstała w 1997 roku jako "Dudaskie Ostatki". Początkowo były to kameralne spotkania, które wymyślił dyrektor TPN, Wojciech Gąsienica-Byrcyn wspólnie z Jaśkiem Karpielem-Bułecką, którego nie trzeba szerzej przedstawiać - tłumaczył twórca instrumentów i dudziarz, Szymon Bafia. – Chodzi tu o spotkanie dudziarzy w mięsopuście, czyli w ostatkach karnawałowych. Początkowo spotykaliśmy się w małym, polskim gronie. Nas wtedy na Podhalu była garstka, potem impreza zaczęła się rozrastać. Dzisiaj zapraszamy też dudziarzy z innych krajów; ze Słowacji, Białorusi, Szkocji, mieliśmy też dudziarzy z Włoch i Czech.

Dudy są instrumentem silnie związanym z gospodarką pasterską i Tatrami. W połowie wieku XIX były wiodącym instrumentem Podhala. Potem zostały wyparte przez skrzypce.

- Pojawiły się w Europie skrzypce, a instrumenty ludowe zostały zepchnięte na bok. Co prawda, dudy mają cztery głosy i mogą zastąpić całą kapelę ale skrzypce było łatwiej wystroić. Miały większe możliwości grania niż skala sześciu dźwięków dud. Wszystko kręciło się niegdyś wokół dud, ale do czasu. Pojawiły się skrzypce i manufaktury, które spowodowały, że ceny skrzypiec stały się dostępne. Na przełomie XIX i XX wieku dudy odchodzą w niepamięć - mówił dudziarz, Szymon Bafia. 

***

Tytuł audycji: "Źródła"

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 15.15

 

gs


Czytaj także

Jak kolędowano na Lubelszczyźnie, na Pogórzu, na Kielecczyźnie i na Orawie?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 06:00
Swoimi wspomnieniami w "Kiermaszu pod kogutkiem" podzielili się śpiewaczka Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej k. Janowa Lubelskiego, o "drobach" i "śmieciorzach" opowiedział skrzypek Józef Śliwa z Huty Gogołowskiej na Pogórzu Jasielskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie 48. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 15:48
We wtorkowych "Źródłach" porozmawialiśmy ze zdobywcami Grand Prix Złotego Turonia - grupą kolędniczą "Żywa szopka" z Lubomierza oraz jednymi spośród zdobywców pierwszych nagród - grupą "Z Turoniem" z Trzebuni.  
rozwiń zwiń