Śladami folkloru muzycznego na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 16:00
W audycji cofneliśmy się do lat 50. XX wieku i porozmawialismy o tym, jak w ramach Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego dokumentowano m.in. tradycyjne pieśni polskojęzycznej ludności Dolnego Śląska.
Audio
  • Śladami folkloru muzycznego na Dolnym Śląsku (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W przedsięwzięciu brał udział Józef Majchrzak (1909-1985) - muzykolog, folklorysta, autor wielu audycji poświęconych tej tematyce, przez kilka lat związany z Rozgłośnią Wrocławską Polskiego Radia. O jego działalności (uhonorowanej Nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej") opowiadała dr Gabriela Gacek.

- Majchrzak pojawił się w odpowiednim miejscu i czasie. Jeździł głównie na tereny pogranicza północno-wschodniego Dolnego Śląska, tam znalazł autochtonów i zbierał materiał. Znał ten teren, bo przed wojną pracował w Kępnie - tłumaczyła dr Gabriela Gacek.

Józef Majchrzak urodził się w Westfalii w Osterfeld jako syn polskich emigrantów. Po pierwszej wojnie światowej jego rodzina zjechała na tereny południowej Wielkopolski w okolice Krotoszyna, skąd pochodziła. Tam Józef Majchrzak dojrzewał i szkolił się. Został nauczycielem, zbierając jednocześnie materiały muzyczne, pieśni ludowe, wiadomości o tańcach. Nigdzie tego nie opublikował, działał tak do drugiej wojny światowej. Po wojnie we Wrocławiu otwarto wydział muzykologii i tam Majchrzak podjął studia muzykologiczne. Był jednym z najlepszych studentów, potem został  tamtejszym wykładowcą. Rozpoczął prace jako redaktor radiowy związany z muzyka ludową.

Posłuchaliśmy też archiwalnych nagrań pieśni z północno-wschodniej części Dolnego Śląska. To dźwiękowe dokumenty z lat 1952-1953, znajdujące się w Zbiorach Fonograficznych IS PAN. O tym opowiedział dr Jacek Jackowski.

- Majchrzak był członkiem ekipy śląskiej, która działała w latach 1950-1954 w Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego. Zazębiło się to z jego działalnością radiową. Zachowało się sporo jego nagrań, nagrał ludzi pamiętających stare dzieje i stary repertuar, urodzonych głównie w XIX wieku - mówił dr Jacek Jackowski.

Pojawiły się także w audycji zapowiedzi nowej płyty serii "Folk Music Collection" Instytutu Sztuki PAN - z muzyką Orawy (nagrania z lat 1952-1953).

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: dr Gabriela Gacek, dr Jacek Jackowski.

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 15.15

 

at/gs


Czytaj także

Z kolędą od domu do domu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 11:30
Zwłaszcza na południu Polski, bo tam przenieśliśmy się w "Kiermaszu pod kogutkiem", aby posłuchać opowieści kolędniczych Jerzego Woźniaka, Adama Kwoki i Władysława Cebuli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początki muzyki ludowej w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 09:00
- Marian Domański, ja, Anna Szotkowska... Wszyscy mieliśmy świadomość, że ludzie, którzy grali tę muzykę na weselach, śpiewaczki, wspaniałe kapele i muzycy jeszcze są! Dzięki naszej pracy muzyka wielu z nich zachowała się na taśmach - wspominała w audycji Maria Baliszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ród Gąsieniców-Giewontów na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 08:00
Głównym tematem magazynu "Źródła" był podhalański ród Gąsieniców-Giewontów - porozmawialiśmy z Agnieszką Gąsienicą-Giewont o historii rodziny i jej najważniejszych przedstawicielach muzycznych.
rozwiń zwiń