Raphael Rogiński: to czas niesamowicie inspirujących stanów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 05:20
- Kiedy nie ma się stałej pracy, te dni się w inny sposób liczą. Myślę, że wszystkim nam to jest potrzebne, szczególnie Polakom - przyznał muzyk, opowiadając o życiu w izolacji.
Audio
Raphael Rogiński
Raphael RogińskiFoto: mat. pras.

- Sezon się otwiera, więc jak wszyscy i ja miałem plany, szykowałem się do trasy koncertowej po północnych Włoszech. Wszystkie koncerty odwołano - o swojej sytuacji opowiadał gitarzysta Raphael Rogiński, któremu plany koncertowe pokrzyżowała pandemia. W obecnych warunkach znajduje plusy, uspokajając fanów, że pisze i nagrywa. - Jest to czas niesamowicie inspirujący - zwolnienie, inaczej odczuwana rzeczywistość, robienie rzeczy, na które nigdy nie było czasu. Myślę, że wszystkim nam jest to potrzebne, szczególnie Polakom.

Raphael Rogiński jako gitarzysta działa na wielu polach: muzyki klasycznej, jazzowej i World Music, jest liderem zespołów Shofar, Cukunft, Wovoka czy współtwórcą nagrodzonego pierwszą nagrodą i tytułem Folkowego Fonogramy Roku 2016 projektu Żywizna z Genowefą Lenarcik.

- Trochę się pozmieniało, ale myślę, że to bardzo interesujący czas, to, co piszę i nagrywam, jest inne od tego, co było wcześniej. Świat się zatrzymał, nie ma takiego pędu. Niektórym tego brakuje, inni się w tym znajdują. To czas niesamowicie inspirujących stanów, zwolnienia, robienia rzeczy, na które nigdy nie było czasu - podzielił się swoim spojrzeniem na obecną rzeczywistość. - Kiedy nie ma się stałej pracy, te dni się w inny sposób liczą. Myślę, że wszystkim nam to jest potrzebne, szczególnie Polakom. Powrócenie do rodzin, czytanie książek, pójście na spacer. Pomocne to jest w medytacji. Ja praktykuję ją na kilku poziomach. Świadomość zmian, niepanowania nad sytuacją, jest bardzo ciekawe, zwrócenie się do sensu życia.

***

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Data emisji: 23.04.2020

Godzina misji: 15.20

Wyemitowano w audycji "Źródła".

at

Czytaj także

Heniek Małolepszy: kultura siedzi

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:20
- Pojawiło się ostatnio coś takiego, jak "kultura w sieci". Moim zdaniem powinno być raczej "kultura siedzi" - mówił w audycji inicjującej akcję #folkwdomu warszawski muzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jolanta Kossakowska: znajduję w muzyce ukryte siły

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:01
- Nastały bardzo ciężkie czasy dla wszystkich, ale muzycy i ludzie wrażliwi chyba bardziej odczuwają izolację. Wszystkie dziedziny, które opierają się na interakcji, kontakcie z publicznością czy sile wspólnego grania, takie jak sztuka, teraz wiążą się z tym, że ludzie cierpią - mówiła artystka.
rozwiń zwiń