Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Jolanta Kossakowska: znajduję w muzyce ukryte siły

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:01
- Nastały bardzo ciężkie czasy dla wszystkich, ale muzycy i ludzie wrażliwi chyba bardziej odczuwają izolację. Wszystkie dziedziny, które opierają się na interakcji, kontakcie z publicznością czy sile wspólnego grania, takie jak sztuka, teraz wiążą się z tym, że ludzie cierpią - mówiła artystka.
Audio
Jolanta Kossakowska.
Jolanta Kossakowska.Foto: mat. pras.

Jolanta Kossakowska, wokalistka grająca na instrumentach smyczkowych, laureatka Złotych Gęśli na festiwalu Nowa Tradycja, na co dzień gra w teatrze dla dzieci. - Stawiam na przetrwanie, jak większość wolnych zawodów, zajmuję się różnymi rzeczami. Jest mi trudniej zabrać mi się do muzyki, bo dużo myślę o tym, jak świat się zmienia - przyznała, dołączając do akcji #folkwdomu.

Paradoksalnie, pozytywną rzeczą związaną z izolacją jest jej zdaniem pogłębiony odbiór muzyki: - Odkrywam w muzyce jej źródłowe znaczenie, odczuwam potrzebę uważniejszego jej słuchania, znajduję w niej ukryte siły. 

Ze słuchaczami Jolanta Kossakowska podzieliła się utworem "Camino Blues", który powstał jeszcze przed kwarantanną, ale dopiero teraz został nagrany. - Wynika z innej mojej pasji, wędrowania - tłumaczyła artystka. - Jeżeli tylko mam czas i pogoda temu sprzyja, to dużo chodzę, wtedy dużo myślę, odkrywam. Ten utwór jest więc o wędrowaniu, oglądaniu świata i patrzeniu z dystansu.

***

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Data emisji: 16.04.2020

Godzina misji: 20.30

Wyemitowano w audycji "Tu jest muzyka".

at


Czytaj także

Heniek Małolepszy: kultura siedzi

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 13:20
- Pojawiło się ostatnio coś takiego, jak "kultura w sieci". Moim zdaniem powinno być raczej "kultura siedzi" - mówił w audycji inicjującej akcję #folkwdomu warszawski muzyk.
rozwiń zwiń