REKLAMA

Rita Abatzi - jedna z trzech najwybitniejszych śpiewaczek rebetiko

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:00
Niewiele wiadomo o wczesnych latach jej życia. Podaje się, że w latach 1930-1931 Rita była na weselu w swoim sąsiedztwie. Wśród muzyków byli Stellakis Perpiniadis i Kostas Nouros. Rita zaśpiewała piosenkę i zaskoczyła muzyków swoją doskonałą interpretacją. Jednak nagrywać zaczęła dopiero w 1932 roku.
Audio
  • Rita Abatzi - jedna z trzech najwybitniejszych śpiewaczek rebetiko (Dwójka/Źródła)
Okładka płyty.
Okładka płyty.Foto: materiały promocyjme

Towarzyszyli jej najważniejsi kompozytorzy i muzycy tamtych czasów. Współpracowała ze wszystkimi czołowymi kompozytorami epoki - Panayotisem Toundasem, Vangelisem Papazoglou, Kostasem Skarvelisem, Spirosem Peristerisem, Dimitriosem Semsisem ("Salonikios"), Markosem Vamvakarisem, Vasilisem Tsitsanisem i innymi. Nagrania ich kompozycji będziemy mieli okazję wysłuchać w czasie trwania audycji. Z nieznanych powodów Rita nie dokonywała nagrań po II wojnie światowej, chociaż można znaleźć kilka pieśni w jej wykonaniu z ok. 1960 roku.

- Moje muzyczne serce jest rozdarte między trzy śpiewające greczynki: Rozę Eskenazi, Georgię Mitaki i Ritę Abatzi. W Grecji właściwej, ale też na zachodnim brzegu Azji Mniejszej w obecnych granicach Turcji, w kawiarniach można jeszcze spotkać portrety tych śpiewaczek. To właśnie portret informuje gości wielbicielami której z nich są właściciele lokalu - mówił w audycji prowadzący, Adam Strug.

Głęboki, bogaty głos Rity oraz jej wybitne wariacje i krzyki były naprawdę wyjątkowe. Nie zapomniano o niej po II wojnie światowej. Jej płyty, dzięki temu, że pozostawały w katalogach płytowych, były wielokrotnie reedytowane. Także dziś utwory w jej wykonaniu regularnie pojawiają się na płytach CD.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 3.09.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Ludowa perspektywa poezji Leśmiana

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 05:30
W czwartkowych "Źródłach" gościem Adama Struga była dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka, literaturoznawczyni, komparatystka, edytorka, krytyczka literacka, współzałożycielka "Tekstualiów" i animatorka kultury. Przedmiotem spotkania były folklorystyczne konteksty poezji Bolesława Leśmiana. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sovket Elekberova i muzyka tradycyjna Kaukazu Azerskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 08:00
Bohaterką dzisiejszego spotkania była azerska śpiewaczka, Sovket Elekberova. Mimo, że była zawodową śpiewaczką występującą w Azerskim Teatrze Opery i Baletu w Baku i następnie w Azerskim Chórze Państwowym, śpiewała głównie azerskie pieśni ludowe. Do śpiewu tradycyjnego dodawała akompaniament instrumentów klawiszowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żanna Biczewskaja - diwa rosyjskiej ballady śpiewanej

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 08:00
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była Żanna Władimirowna Biczewskaja - rosyjska pieśniarka i kompozytorka ludowa, koncertująca w całej Europie. W Polsce często gościła również jako jurorka Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Znana jest przede wszystkim jako interpretatorka rosyjskich ballad i romansów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Maroka po Irak - śpiew koraniczny świata sunnickiego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 08:00
Tadżwid, czyli recytacja koranu, jest niezbędną częścią muzułmańskiej modlitwy. Ta wyrafinowana sztuka wokalna współczesnego świata jest istotna dla całego społeczeństwa muzułmańskiego - niezależnie od majętności i hierarchii.
rozwiń zwiń