Lumpeks: wolność w muzyce!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 16:20
Na kilka godzin przed koncertem zespołu Lumpeks, promującym wyczekiwaną od miesięcy debiutancką płytę, Magdalena Tejchma rozmawiała z członkami grupy o ich inspiracjach, sposobie pracy i o tym, jakie perspektywy w muzyce improwizowanej daje znajomość tradycji...
Audio
Zdobywcy Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja 2019 - zespół LUMPEKS nagrywa płytę w studiu S4.
Zdobywcy Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja 2019 - zespół LUMPEKS nagrywa płytę w studiu S4.Foto: Grzegorz Śledź

Muzyka tradycyjna stanowi dla nich punkt wyjścia dla wolności improwizacji. Stawiają na detal - to właśnie interesujący fragment dźwiękowy, nawet atmosfera utworu, potrafi ich pognać w nieznane przestrzenie improwizacji!

Skąd nazwa Lumpeks? Sébastien Beliah, kontrabasista grupy, uważa, że nazwa doskonale współgra z polską muzyką tradycyjną: "melodie, motywy muzyczne, które opracowujemy, nie mają swoich właścicieli". Zespół sięga zatem do archiwalnych utworów muzyki radomskiej i przepuszcza przez swój pryzmat i tworzy nowe konteksty.

Jak to się stało, że francuscy muzycy zafascynowali się muzyką polskich nizin?

- Pierwszy raz, kiedy miałem okazję zagrać czy raczej zaśpiewać polską muzykę tradycyjną przydarzył mi się jakieś 10 lat temu. Grałem w Lublinie koncert sylwestrowy z francuskim big bandem. W międzyczasie Sébastien i Olga nauczyli mnie kilku piosenek i zaczęliśmy chodzić od domu do domu, śpiewając je. To był pierwszy raz kiedy grałem muzykę tradycyjną w ogóle i najbardziej ujęło mnie to, że ta tradycja była ciągle żywa, ludzie znali piosenki i melodie, z którymi do nich przychodziliśmy. We Francji to rzadsze zjawisko - mówił Louis Laurain - trębacz Lumpeksu.

Muzyka tradycyjna stała się dla grupy punktem wyjścia dla ich własnej przygody. Zanim jednak zespół siądzie do grania koncertu, kiedy to najwięcej pomysłów na ogrywanie tradycyjnych utworów wpada im do głowy, członkowie dokładnie uczą się melodii, pracują nad nimi. Wtedy, grając, zostawiają sobie sporą wolność podczas improwizacji. Nie zdarza się, że muzyka, którą grają to od A do Z już napisane aranżacje. 

- Co jest ważne w pracy Lumpeksu, to przywiązanie do detalu. Szukamy w melodiach detali, które nas zainteresują, może to być rytm, melodia, czasem po prostu brzmienie czy atmosfera. Te detale kierują później naszymi improwizacjami - podkreślał Sébastien.

 - Z Lumpeksem nigdy nic nie wiadomo. Utwory na płycie absolutnie nie są zamkniętymi kompozycjami. Mamy mniej więcej ustaloną formę. Ale co tam się wydarzy w czasie koncertu – nikt tego nie wie! - dodała Olga

Na jakie pomysły wpadną członkowie zespołu w czasie dzisiejszego koncertu? Zapraszamy na transmisję o godzinie 20.00 - linki poniżej!

***

Lumpeks zagra koncert premierowy debiutanckiej płyty 2 października w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej o godz. 20.00.

STREAMING koncertu dostępny będzie w mediach społecznościowych Radiowego Centrum Kultury Ludowej:

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście:  Olga Kozieł, Sébastien Beliah, Louis Laurain (członkowie zespołu Lumpeks)

Data emisji: 2.10.2020

Godzina emisji: 15.15

mg