"Tradycje muzyczne Polski Środkowej": Opoczyńskie i Rawskie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 16:27
„Tradycje muzyczne Polski Środkowej” to znakomity przewodnik, atlas muzyczny Polski Centralnej – mówił Adam Strug audycji „Źródła”.
Audio
Zespół Opocznianka z Opoczna na V Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym
Zespół „Opocznianka” z Opoczna na V Ogólnopolskim Festiwalu FolklorystycznymFoto: Józef Burszta

„Tradycje muzyczne Polski Środkowej” to dwupłytowy album dokumentujący tradycje muzyczne z terenu województwa łódzkiego. Terenu bogatego i zróżnicowanego pod względem etnograficznym i etnomuzycznym. Zawarte w albumie nagrania terenowe z lat 2003-2007 ukazują twórczość kapel, skrzypków i śpiewaków ludowych, a wybrane zostały przez etnomuzykolog Ewę Sławinską-Dahlig.

„Tradycje muzyczne Polski Środkowej” to wyimek ze zbiorów Łódzkiego Domu Kultury, będący obrazem najstarszych form i stylów wykonawczych muzyki tradycyjnej, jakie do dziś zachowały się na obszarze województwa łódzkiego. W jego skład (częściowo lub całościowo) wchodzi sześć głównych regionów: Opoczyńskie, Rawskie, Łowickie, Łęczyckie, Sieradzkie i Wieluńskie. Nagrania z pierwszych dwóch zaprezentował Adam Strug. Płyta została wydana w roku 2007 i była objęta patronatem m.in. Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 8.10.2020

Godzina emisji: 15.15

mg/atm