Dwoje śpiewaków z Suwalszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:18
Dziewięćdziesięciosiedmioletnia Anna Andruszkiewicz jest laureatką Złotej Baszty oraz Baszty Honorowej Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu AD 2020, rok wcześniej odebrała nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Krystian Barszczewski to młody śpiewak, wnuk znamienitej śpiewaczki Teresy Barszczewskiej. Gdy w 2017 r. zdobył trzecią nagrodę w kategorii solistów na kazimierskim festiwalu, miał zaledwie 20 lat. Jak muzykę tradycyjną postrzegają osoby, które dzieli niemal trzypokoleniowa przepaść?
Audio
  • Dwoje śpiewaków z Suwalszczyzny: Anna Andruszkiewicz, Krystian Barszczewski (Dwójka/Źródła)
Krajobraz Suwalszczyzny - droga i zabudowania wsi, 1972 rok.
Krajobraz Suwalszczyzny - droga i zabudowania wsi, 1972 rok. Foto: NAC/Rutowska Grażyna

Annę Andruszkiewicz z Wiżajn, kilka lat temu Radiowe Centrum kultury Ludowej uhonorowało ją także nagrodą Muzyka Źródeł. W rozmowie z Magdaleną Tejchmą pani Anna opowiadała o niełatwych czasach dzieciństwa, ciężkiej pracy i radości płynącej ze śpiewu.

W Wiżajnach mieszkała niegdyś spora żydowska społeczność. Pani Anna zapamiętała Żydówki jako elegancko ubrane i szczodrze obdarzające macą w zamian za śpiew.

- Chłopcy mieli bandurki, na których grali i tańczyło się na ubitej ziemi. A, jak któraś dziewczyna nie umiała tańczyć, to ojciec przyniósł snop słomy, postawił na środku chałupy i wkoło niego pokazywał jak trzeba tańczyć polkę, walca, oberka. Dlatego umiem! – wspominała śpiewaczka z Wiżajn.

Anna Andruszkiewicz nie pamięta, ilu uczniów wykształciła. Być może można ich już liczyć w setkach, ponieważ swego czasu uczyła śpiewu w regionalnym zespole. Przez całe życie pracowała ciężko, by dzieciom niczego nie brakowało. Sama pochodzi z biednej rodziny. Była drugą z trzynaściorga rodzeństwa. Matka pani Anny była „kantorką” w kościele, śpiewała jeszcze po łacinie.


Anna Andruszkiewicz, śpiewaczka z Wiżajn (po prawej) Anna Andruszkiewicz, śpiewaczka z Wiżajn (po prawej)

Pytany, czy chciałby żyć w czasach, z których pochodzą śpiewane przez niego pieśni, Krystian Barszczewski zaprzecza. Pieśni są piękne, ale traktują o bardzo ciężkim życiu, młody śpiewak nie wie, czy by temu podołał. Jednak w sposobie jego wypowiedzi, da się wyczuć zupełnie nieprzystającą do obecnych czasów wrażliwość. Obecnie dwudziestotrzyletni Krystian jest uczniem swojej babci, znanej w regionie śpiewaczki Teresy Barszczewskiej. Po zdobyciu trzeciej nagrody dla solistów na kazimierskim festiwalu AD 2017, w roku 2020 przyjechał tam już jako mistrz ze swoją uczennicą – Weroniką.

Krystian słuchał pieśni „od maleńkości”. Urzeka go ich autentyczność. Zwroty w nich użyte świadczą wg Barszczewskiego o niezwykłej umiejętności narracyjnej tamtych czasów.

Koledzy nadal pytają: „Krystian, kiedy Ty z tego wyrośniesz?”, ja im odpowiadam: „Tu nie ma z czego wyrastać! Ja w tym od dziecka dorastałem i w tym rosnąć będę.” Krystian Barszczewski

- Dla kogoś, kto uważnie ich słucha, rozmyśla nad nimi, nie tylko fachowo wykonuje, ale wczuwa się w nie, jest to coś pięknego. mówi młody śpiewak W obecnej muzyce rozrywkowej jest to chyba nie do zaobserwowania.


Krystian Barszczewski z Wólki Folwark Krystian Barszczewski z Wólki Folwark

Najbardziej lubi śpiewać pieśni weselne, sieroce, plonowe, choć niektóre – przyznaje Barszczewski – są melancholijne. Jedno jest pewne – w śpiew wsiąkł już na dobre.

- Śpiewam także w domu z babcią. Nie ma dnia, żebym nie śpiewał. Czy to przy obrządku, czy gdzieś na polu. Przemyślę, czy nie przemyślę – same usta się otwierają.

Wydaje się, że Krystian jest dopiero u progu dorosłego życia, nie sposób więc nie zastanowić się, jak jego pasję traktują rówieśnicy.

- Już przywykli odpowiada śpiewak - Choć niektórzy nadal pytają: „Krystian, kiedy Ty z tego wyrośniesz?”, ja im odpowiadam: „Tu nie ma z czego wyrastać! Ja w tym od dziecka dorastałem i w tym rosnąć będę. I nie zapomnę o tej muzyce, o tych pieśniach, do końca swoich dni”.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Anna Andruszkiewicz, Krystian Barszczewski (śpiewacy z Suwalszczyzny)

Data emisji: 20.10.2020

Godzina emisji: 15.15

mg

Czytaj także

Źródła 21 czerwca godz. 15:00

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 15:00
rozwiń zwiń