Muzyczne Źródła - Trio Joubran, z serca Palestyny

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 16:00
Tu mistyka przeplata się z rockową pasją gry i wyjątkową harmonią wykonania. Trio Joubran z Palestyny to trzech braci wywodzących się z rodziny lutniczej, od pokoleń specjalizującej się w budowie i grze na oudzie.
Audio
  • Muzyczne Źródła - Trio Joubran, z serca Palestyny (Dwójka/Źródła)
Fragment okładki płyty So Far, Le Trio Jourban
Fragment okładki płyty "So Far", Le Trio JourbanFoto: mat. pras.

Matka braci Joubran, Ibtisam Hanna Joubran, była słynną śpiewaczką pieśni z gatunku muwachahat, ojciec jest jednym z najbardziej znanych na świecie lutników budujących tradycyjne lutnie oud. Muzykę zespołu cechuje niespotykana precyzja i wirtuozeria. Podczas koncertów artyści swobodnie improwizują, często inspirując się tradycyjnym makamem (maqām – wzorzec melodyczny, a zarazem forma muzyki arabskiej).

Od ponad dekady bracia Samir, Wissam i Adnan Joubran - Trio Joubran wzbogacają repertuar współczesnej muzyki Bliskiego Wschodu. Występują w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, komponują także muzykę filmową. Od kilku lat zespołowi towarzyszy także wyśmienity perkusista - Youssef Hbeisch. WOMEX wskazuje na Trio Jourban jako muzyczny symbol bogatej kultury palestyńskiej.

W programie wysłuchaliśmy retransmisji koncertu ze Sztokholmu, który odbył się 25 lutego 2020 roku. Zagrali w nim:

  • Trio Joubran: Samir Joubran - oud, Wissam Joubran - oud, Adnan Joubran - oud
  • Youssef Hbeisch - instrumenty perkusyjne, Habib Meftah Boushehri - instrumenty perkusyjne, Valentin Mussou - wiolonczela

  źródło: Le Trio Jourban, YouTube

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 8.02.2021

Godzina emisji: 15.15 

mg/mc