Wspomnienie Leona Lewandowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 16:05
W „Źródłach” wspominaliśmy Leona Lewandowskiego poprzez jego archiwalne wypowiedzi i jego muzykę. Kaliski skrzypek zmarł w wieku 95 lat.
Audio
  • Wspomnienie Leona Lewandowskiego (Dwójka/Źródła)
Leon Lewandowski w Jagodzińcu, 2015 rok.
Leon Lewandowski w Jagodzińcu, 2015 rok.Foto: Mateusz Raszewski

Skrzypek urodził się w 1926 roku w okolicy Brzezin w kaliskim, jego młodość przypadła na czas biedy panującej po wschodniej stronie Prosny, gdzie mieszkał. To jednocześnie czas archaicznej muzyki, w której prym wciąż wiodły skrzypce i basy dłubane.

Lewandowski nauczył się grać jeszcze przed II wojną światową, a i po niej muzyka towarzyszyła mu długo. Wychował się, słuchając śpiewaczek i muzykantów z okolic Brzezin. Szybko zaczął grywać na wiejskich weselach i zabawach, a potem przez następnych kilkadziesiąt lat muzykował, tworząc różne składy kapel i ogrywając wszystkie okoliczne wesela. Muzykiem weselnym był do lat 70., sam siebie również określał „skrzypkiem weselnym”. W latach 80. dołączył do kapeli Brzeziny.

Nagrodzono go m.in. srebrnym krzyżem zasługi, w 2018 roku został laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga.

Młodym amatorom muzyki tradycyjnej przekazywał tajniki gry skrzypowej i basowania. W ostatnich latach życia pojawiał się także na festiwalach i potańcówkach. Jego muzykę utrwalono m.in. w archiwum Polskiego Radia, została także wydana na dwóch płytach: wydanej przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz na albumie Leon Lewandowski Skrzypek znad Prosny.

 

W „Źródłach” wspominaliśmy Leona Lewandowskiego poprzez jego archiwalne wypowiedzi i muzykę. Sam skrzypek, jeszcze w wieku 91 lat mówił:

- Muszę być dobrym muzykantem, skoro śmierć mnie jeszcze nie zabrała. Widzi, że jeszcze nieźle gram, to mnie zostawiła.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 29.03.2021

Godzina emisji: 15.15