Poznaj laureatów Folkowego Fonogramu Roku 2020!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 15:15
Do finału konkursu na najlepszą polską płytę folkową roku 2020 zakwalifikowało się 13 wspaniałych albumów. Kto został laureatem?
Audio
  • Poznaj wyniki Folkowego Fonogramu Roku 2020 (Dwójka/Źródła)
mat. pras.
mat. pras.Foto: mat. pras. / Pixabay

Pierwszą Nagrodę w wysokości 5000 PLN (pięciu tysięcy złotych) i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2020 Kapeli ze Wsi Warszawa za album Uwodzenie 

Uwodzenie Uwodzenie

Drugą nagrodę zespołowi zespołowi Wowakin za płytę Wiązanka 

Wiązanka Wiązanka

Trzecią nagrodę Fanfara Awantura za album Prawdziwie Polskie Techno 

Prawdziwie Polskie Techno Prawdziwie Polskie Techno

"Uwodzenie" Kapeli ze Wsi Warszawa zwycięzcą konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2020 "Uwodzenie" Kapeli ze Wsi Warszawa zwycięzcą konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2020

Tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2020 to nie pierwszy sukces albumu Uwodzenie – dwa miesiące z rzędu utrzymywała się na I miejscu Music Charts Europe, zebrała wiele znakomitych recenzji. Można zaryzykować stwierdzenie, że okres pandemii był dobrym czasem dla Kapeli ze wsi Warszwa na wydanie nowego albumu…

- W czasie lockdownu pojawiło się wiele znakomitych płyt. Dla nas jest to zaskakujące i satysfakcjonujące, że ta właśnie płyta odniosła tak duży sukces!  - mówił Maciej Szajkowski tuż po ogłoszeniu werdyktu konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2020. – W naszym odczuciu to płyta kameralna, familiarna. Stworzona w czasie zamknięcia. Płyta niezwykle osobista.

Warto przypomnieć, że tworząc album Uwodzenie, Kapela inspirowała się mikroregionem Urzecza, jednak utwory zawarte na płycie są autorską interpretacją zespołu, nie muzyką urzeczańską stricte. Członkowie zawarli tu osobiste impresje nie tylko na temat samego Urzecza, rzeki Wisły, ale i wody jako takiej.

- To, że płyta tak intymna wzbudziła ferment u słuchaczy z Polski i ze świata jest dla nas czymś naprawdę niezwykłym, czego w najśmielszych snach się nie spodziewaliśmy – dodał Szajkowski.

Partyzantka

W 2019 roku Wiktor Strumiło i Adam Rogala tworzyli film dokumentalny „Zaginione Urzecze”, do którego Kapela ze Wsi Warszawa tworzyła tło muzyczne. Początek pandemii w 2020 utrudnił pracę nad muzyką.

- Sądzę, że ogromnie ważnym czynnikiem było okiełznanie tej sytuacji, niepoddanie się psychozie, presji strachu – mówił Maciej Szajkowski – Widzieliśmy dramaty znajomych artystów, słyszeliśmy ministra, który radził przekwalifikowanie się. Staraliśmy się nie poddawać, z początku schodząc do podziemia, niczym partyzanci, tworzyć tę płytę.

Płyta kobieca i intymna

Jak zaznaczył Maciej Szajkowski, płyta Uwodzenie ma w sobie wiele kobiecego pierwiastka. To m.in. dzięki członkiniom zespołu (Magdalenie Sobczak, Sylwii Świątkowskiej, Ewie Wałeckiej), które z benedyktyńską cierpliwością wykonywały pracę dokumentacyjną tradycji Urzecza. A zaznaczyć trzeba, że do tej pory ukazało się bardzo niewiele publikacji o tym mikroregionie.

Posłuchaj
22:48 kzww 09-27-36.mp3 Kapela ze Wsi Warszawa o płycie "Uwodzenie" (Dwójka/Poranek Dwójki)

W Uwodzeniu można dostrzec nawiązania do form z pierwszych albumów Kapeli ze Wsi Warszawa.

- To powrót do tradycji Kapeli, gdzie nie monumentalność przedsięwzięcia, a pewna kameralistyka daje o sobie znać. To swoisty powrót do tego, czym Kapela jest i zawsze była – zespołem, który dobrze czuje się w opracowaniach melodii pieśni i tańców, nadaniu im drugiego życia – zauważył Maciej Szajkowski.


Spośród wszystkich finalistów trzy najlepsze albumy wytypowało jury w składzie:

  • Lopa Kothari – dziennikarka BBC 3
  • Simon Broughton – redaktor naczelny Songlines Magazine
  • Jan Pospieszalski – dziennikarz, muzyk
  • Jarosław Szubrycht – krytyk muzyczny, Gazeta Magnetofonowa
  • Jakub Borysiak – dziennikarz RCKL

A w finałowej trzynastce znaleźli się także (kolejności alfabetycznej):

Bester Quartet Bajgelman. Get the tango 

Babooshki Będziemy się krężyli 

Łukasz Ojdana Kurpian Songs & Meditations 

Lumpeks Lumpeks

Hańba! Nikt nam nie zrobił nic 

Sutari Siostry Rzeki 

Krzikopa Śląskie Powstaje 

Karolina Cicha i Spółka Tany 

WoWaKin, Wesołe Mazurki z Pragi i Justyna Piernik W malowanych sankach 

kakofoNikt & Chór Pogłosy Wyraj 

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 15.15