Fonogram Źródeł 2020. Poznaj laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:30
Co roku poznajemy najlepsze wydawnictwo z repertuarem tradycyjnym - Fonogram Źródeł. Po raz pierwszy konkurs ten odbył się w 2009 roku. Jego podstawowym założeniem jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów.
Audio
  • Poznaj laureatów Fonogramu Źródeł 2020 (Dwójka/Źródła)
Fonogram Źródeł 2020
Fonogram Źródeł 2020Foto: Polona/monika gigier

Rok 2020 był szczególnym okresem również dla muzyków tradycyjnych, czy był łaskawy dla polskiego folkloru? Jak pandemia wpłynęła na wydawnictwa płytowe? Częściową odpowiedź na te pytania daje werdykt Fonogramu Źródeł 2020.

Po zapoznaniu się z 13 nadesłanymi do konkursu płytami postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

NAGRODĘ SPECJALNĄ w wysokości 2.500 zł Piotrowi Baczewskiemu i Wydawnictwu Muzyka Zakorzeniona za 4 albumy: Bez nut – kapela z Leśmierza, Biskupizna, Krystyna Ciesielska, Muzyka spod Radomia.

Nagrodę przyznano za wybitne osiągnięcie fonograficzne, jakim było nagranie i wydanie pomimo niesprzyjającego czasu pandemii aż czterech płyt, będących na wysokim poziomie artystycznym, dźwiękowym i dokumentalnym. Stanowią one ponadto wartościową paletę regionalną i świadectwo ciągłości kultury muzycznej pomiędzy pokoleniami.

I NAGRODA:  Monika Wałach-Kaczmarzyk za album Siumi dolina, siumi gróń wydany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Nagrodę przyznano za płytę będącą doskonale opracowaną pod względem dźwiękowym, merytorycznym, estetycznym i edytorskim wizytówką Beskidu Śląskiego. Jury wyraża uznanie dla doboru repertuaru, dbałości o szczegóły i pokoleniowy przekaz tradycji muzycznej.

II NAGRODA: nie przyznano

III NAGRODA: Rodzinna Muzyka Poloków za album Nie było jak downo wydany przez Gminny Ośrodek Kultury im. Gen. Bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu.

Nagrodę przyznano za rodzinne muzykowanie będące reprezentacją Podhala i tamtejszego stylu gry.

oraz

Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej za dwupłytowy album Ostatnia taka żywa muzyka. Nagrodę przyznano za konsekwentną kontynuację prezentacji wybitnych muzyków okolic dawnej Puszczy Sandomierskiej oraz wysoką jakość edytorską.

WYRÓŻNIENIE dla Kapeli Kosylaków i wydawnictwa Karrot Kommando za płytę Ale skąd te muzykanty za udokumentowanie rodzinnego muzykowania w regionie opoczyńskim oraz wysoki poziom realizacji dźwiękowej albumu.

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE: Ze względu na wyjątkowość czasu i okoliczności, w jakich przyszło nam przeprowadzać konkurs, Jury postanowiło przyznać także Wyróżnienie Specjalne. Wędruje ono do twórców płyty Za bytności zarazy – zespołu Suplikanci i ich gości oraz Stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu”.

Album ten jest wyjątkowym dokumentem czasu oraz stanowi wyjście naprzeciw społecznym nastrojom, wyróżnia go także bardzo dobre przygotowanie i opracowanie merytoryczne.

Laureatów Fonogramu Źródeł 2020 wybrało jury w składzie:

  • Prof. dr hab. Piotr Dahlig – Uniwersytet Warszawski
  • Dr Weronika Grozdew-Kołacińska – ISPAN, Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina
  • Maria Baliszewska – dziennikarka RCKL
  • Anna Szotkowska – dziennikarka RCKL
  • Magdalena Tejchma – dziennikarka RCKL

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 29.04.2021

Godzina emisji: 15.15