Wspominamy Mariana Domańskiego i śledzimy Konkurs Muzyki Folkowej!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 15:59
Po rocznej przerwie wymuszonej pandemią ruszył 23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”! W piątek i sobotę, o 10.00 startują przesłuchania w ramach Konkursu Muzyki Folkowej! Jednak 14 maja 2021 to nie tylko festiwalowa pompa. Dokładnie 30 lat temu odeszła bowiem wyjątkowo ważna dla wielbicieli muzyki tradycyjnej postać... 
Audio
  • Wspominamy Mariana Domańskiego i śledzimy Konkurs Muzyki Folkowej (Dwójka/Etnowieści)
Marian Domański, rodzinne archiwum Piotra Domańskiego
Marian Domański, rodzinne archiwum Piotra DomańskiegoFoto: Piotr Domański

Po rocznej przerwie wymuszonej pandemią ruszył 23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”! Festiwal otworzył wczoraj zespół Fanfara Awantura. Dziś i jutro, od 10.00 odbywają się przesłuchania w Konkursie Muzyki folkowej! Ze względów bezpieczeństwa „Nowa Tradycja” odbywa się bez udziału publiczności na miejscu, liczymy za to na Państwa obecność przy radioodbiornikach i w mediach społecznościowych (linki poniżej).

Dobry duch RCKL

W tym roku czas Festiwalu „Nowa Tradycja” zbiegł się z jeszcze jedną datą, bardzo ważną dla pracowników Radiowego Centrum Kultury Ludowej, ale i miłośników muzyki tradycyjnej. Dziś, 14 maja 2021 r., mija dokładnie 30 lat od śmierci Mariana Domańskiego. Muzyk, wieloletni redaktor Redakcji Muzyki Ludowej Polskiego Radia, człowiek o wielkiej pasji, otwierający serca ludowych artystów: muzyków, rzemieślników. W czasie swojej pracy Marian Domański zebrał ogromny materiał dotyczący muzyki, obrzędowości czy plastyki ludowej. Tymi materiałami w Radiowym Centrum Kultury Ludowej posiłkujemy się do dziś. Nadszedł jednak czas, by fragmenty archiwum Mariana Domańskiego cieszyły szeroką publiczność! Już niebawem Polskie Radio uruchomi Serwis Specjalny poświęcony postaci folklorysty!

- Marian był niezwykle barwną postacią! Miał wiele zawodów, wiele zainteresowań. To splatało się w niezwykłą całość: był dyrygentem, muzykiem, potrafił rozmawiać o tym, co zrobić, by pole lepiej rodziło, a jednocześnie nastroić skrzypce czy harmonie. Na wsi był uważany za swego. Mówiono do niego z szacunkiem „Panie Domański”. Do nas nikt tak nie powiedział, byliśmy obcy.

Wysłuchaliśmy fragmentu audycji wspomnieniowej o Marianie Domańskim, wyemitowanej niebawem po odejściu redaktora. Wspominali go: redaktorki RCKL Maria Baliszewska, Anna Szewczuk, założyciel zespołów polskich z Wilna Władysław Korkuć, Helena Weremczuk, Elżbieta Syndejewicz, Krystyna Chruszczewska i Maria Koziołowa współpracujące przy Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

- Przed nagraniami Marian zawsze rozmawiał z muzykantem. Pytał, jak idą mu uprawy, co słychać na jego wsi. Wchodził w jego problemy i w to otoczenie, w którym powstawała kiedyś jego muzyka. To tworzyło wspaniały klimat!

- Człowiek szczególnie zasłużony dla terenów na Wileńszczyźnie, który jak nikt pomógł nam, opracowując utwory i aranżacje do pieśni. Zawsze pytał moją żonę, jak jej się podoba dana aranżacja. Odpowiadała: Panie profesorze, co by Pan nie napisał, to piękne!

- Marian potrafił bronić subtelnych spraw podczas werdyktów festiwalu w Kazimierzu. Miał także ogromne rozeznanie na temat budowniczych instrumentów.

"Dobra, jedziemy. Jak pan się nazywa?" – w nagraniach rozmów Mariana Domańskiego słychać jego bezpośredniość i ciepło z jakim odnosi się do swoich rozmówców. Z pewnością pomagało to im otworzyć się w czasie wywiadu. Dobrym przykładem był fragment rozmowy Domańskiego z Franciszkiem Hirtem i Edwardem Rybickim – muzykami spod Zbąszynia – którego wysłuchaliśmy w „Źródłach”.

Festiwal Folkowy Polskiego Radia trwa już w najlepsze. O 10.00 rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, do których śledzenia zachęcamy! My zaś wspominaliśmy w audycji rozmowy z laureatami Konkursu Muzyki Folkowej z roku 2019 – zespołem KakofoNIKT i chórem Pogłosy

O idei powstania KakofoNIKT i współpracy między zespołami ich członkowie opowiadali w roku 2019 Hannie Szczęśniak.

- Ludowość dla nas jest czymś, co żyje i jest cały czas aktualizowane. To jest zespół praktyk, które są naturalne, spontaniczne – mówił Michał Joniec.

- Ludowość jest też pewnym samouctwem i samowystarczalnością. Chcieliśmy grać muzykę, nie mając instrumentów, budowaliśmy je. To też jest aspekt występujący w kulturze ludowej. Interesuje nas ten obszar antydźwiękowy, praktyki muzycznej, która nie jest muzyczna, ale jak najbardziej obecna w wielu kulturach, również w polskiej – zauważył Patryk Lichota.

- Ta barwa chóru przestaje na chwilę być restrykcyjną barwą chóralną. To zmieniło moich chórzystów: mogli śpiewać z głębi siebie. Im dłużej uczestniczymy w tym projekcie, tym bardziej przeżywamy każdy występ – dodała Joanna Sykulska

- A ta muzyka, którą tworzymy w ramach projektu cały czas ewoluuje – zauważył Michał Joniec.

Członkowie zespołów byli zgodni – swoista ludowość wyrasta z ich twórczości. Nie chcieliby także, by muzyka ludowa była rozumiana jako zastały monolit, skansen. Choć z szacunkiem do korzeni, KakofoNIKT i Pogłosy starają się na nowo i radykalnie interpretować ludowość. Swoją muzykę widzą jako ciągłe poszukiwanie zarówno swojej drogi, jak porozumienia z słuchaczem. Muzycy zwrócili także uwagę na to, że swój projekt stworzyli od podstaw, łącznie z wykonaniem instrumentów. I właśnie tej samorodności i spontaniczności twórczości ludowej hołdują.  

>>> SŁUCHAJ I OGLĄDAJ: FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA „NOWA TRADYCJA” <<<

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 14.05.2021

Godzina emisji: 15.15

mg