Na fali muzyki. Spotkanie z Maciejem Rychłym

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 15:59
„Zawsze mówiłem, że jestem z poznania, jestem Poznańczykiem. Ale muzyka ma tę właściwość, że jest falą – roznosi się, prowokuje nowe działania. Wystarczy wsłuchać się w tę falę i iść z nią tam, gdzie jest rezonans, tam podążać” – mówił bohater dzisiejszego magazynu „Źródła”, Maciej Rychły. Tegoroczny laureat opowiedział o swoim pojmowaniu muzyki, pracy. Zwrócił też uwagę na to, jak wiele Kaszuby mogą mieć wspólnego z Wielkopolską.
Audio
  • Na fali muzyki. Spotkanie z Maciejem Rychłym (Dwójka/Źródła)
Maciej Rychły
Maciej RychłyFoto: PAP/ Jakub Kaczmarczyk

Od Kwartetu Jorgi po Teatr Pieśń Kozła. Maciej Rychły w niezwykły sposób wprowadził inspirowaną tradycją muzykę nie tylko na scenę folkową, ale i teatralną! Legenda muzyki folkowej w Polsce i nie tylko, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer. W tym roku muzyk został laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania. Dostał ją za „wizjonerskie dzieła muzyczne: płytowe filmowe i teatralne, twórczość nagradzaną w Polsce i za granicą, ze szczególnym podkreśleniem roli jaką odegrał w wykreowaniu polskiego nurtu muzyki folk i muzyki korzeni”.

Wstępem do rozmowy były Szkice Kaszubskie Macieja i Mateusza Rychłych. Ten region zajmuje szczególne miejsce w sercu artysty. Jest pewną tajemnicą, inną czasoprzestrzenią, zachęcającą do odkrycia.

- Kaszuby to miłość od pierwszego wejrzenia. Wydają się małym terenem, ale jest tam tyle wody, ile lądu. Niezwykły mikroklimat! Zawsze mnie frapowało, jaka muzyka tradycyjna tu była. Przecież Kaszubi trwają tu od wielu, wielu lat, dość autonomicznie! – mówił Maciej Rychły.

W kulturze tradycyjnej interesuje Macieja Rychłego (z wykształcenia psychologa rozwoju) ta „sprężyna, która każe człowiekowi się rozwijać”, iskra mobilizująca do wytwarzania „niepożytecznej” – jak zwykło się uważać – kultury.

Artysta sięga do muzyki źródeł i stara się propagować ja nie tylko poprzez folk. Warto wspomnieć tu płytę „Muzyka warta Poznania” – kompilację krótkich utworów in crudo nagranych jeszcze przed wojną – która dzięki współpracy Macieja Rychłego i Piotra Dahliga ukazała piękno muzyki wielkopolskiej szerszej grupie słuchaczy. Co więcej, stała się inspiracją dla innego regionu – wspomnianych już Kaszub – do stworzenia podobnego albumu i… festiwalu Cassubia Cantat!

Nagroda Artystyczna Miasta Poznania jest dla Macieja Rychłego, Poznaniaka, nobilitacją i zachętą, by nie ustawać w pracy.

- Ja po prostu nigdy nie chciałem nikogo naśladować. Niekopiowanie nikogo było moją podstawową motywacją. Dlatego nie działam w żadnej instytucji. Pracuje z tymi, którzy mnie wybrali i, których ja wybrałem. I jestem im za to bardzo wdzięczny. Muzyki nie tworzy się w pojedynkę.

Jakie są dalsze plany artystyczne Macieja Rychłego? Tego woli nie zdradzać. Z pewnością wrażliwie się wsłucha w rezonans i podąży za falą.

Trwa Tydzień Kultury Beskidzkiej! Po zeszłorocznej internetowej edycji, tym razem znów na żywo będzie można zobaczyć wystawy, wziąć udział w warsztatach. Po przerwie wraca także konkurs kapel i grup śpiewaczych, które zgłosiły się w tym roku w rekordowej liczbie! Laureaci pojadą do Zakopanego na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

„Gdyby trafił na festiwal w Kazimierzu, na pewno byłby jego laureatem”, mówiła Maria Baliszewska o bohaterze cyklu „Zapomniani Kazimierscy Laureaci” – Józefie Górowskim, skrzypku i śpiewaku z Jastrzębiej. Przewrotnie, muzyk nie zdążył pokazać się na festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, choć żył 95 lat. Górowski występował na nie jednym festiwalu, jednak ten kazimierski jego kapela odwiedziła już po jego śmierci. Słuchaliśmy mazurków z regionu Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego. Najchętniej grał w tzw. starym składzie weselnym: on – na skrzypcach prym, Jan Baran – skrzypce sekundujące, Karol Baran – basy.

- To się „po dobranocy” nazywało! Jakbym mu nocy nie odegrał, to bym nie zagrał na weselu. Musiałem na nocy zagrać. Drużba śpiewał od domu do domu: „koło północka już dobranocka, a la la la, konika ouździć, dziewczynę obudzić…” – słyszeliśmy w archiwalnym nagraniu Górowskiego.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Maria Baliszewska

Gość: Maciej Rychły

Data emisji: 27.07.2021

Godzina emisji: 15.15

mg