Harmonie prosto z Puszczy i nowości płytowe ze świata

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 16:00
W audycji przenieśliśmy się na Kurpie Zielone, by spotkać się z harmonistą Czesławem Czyżem, muzykiem i renowatorem starych harmonii pedałowych. Poznaliśmy także nowości muzyczne ze świata!
Audio
  • Harmonie prosto z Puszczy i nowości płytowe ze świata (Dwójka/Źródła)
fragment harmonii pedałowej fot. Piotr BaczewskiMuzyka Zakorzeniona
fragment harmonii pedałowej fot. Piotr Baczewski/Muzyka ZakorzenionaFoto: Piotr Baczewski/Muzyka Zakorzeniona

Czesław Czyż mieszka w Olsztynie, ale pochodzi z Kurpiów. Jego rodzinne okolice to Zalas w Puszczy Zeilonej. Cała rodzina Czyżów była muzykalna, a sam bohater audycji pasję do harmonii odziedziczył po ojcu. Łącznie Czesław Czyż gra już około 13 lat. Choć z dużą przerwą. Przygodę zaczynał, mając około 8 lat, jako szesnastolatek zawiesił granie na harmonii, by wrócić do niego w wieku lat pięćdziesięciu. Gdy usłyszał harmonię na festiwalu folklorystycznym w Lelisie, wróciła stara miłość.

Dość szybko Czesław Czyż zajął się także naprawą i restauracją harmonii. Krok po kroku, rozbierając poszczególne części, pan Czesław poznawał tajniki budowy instrumentu w najdrobniejszych szczegółach. Najwięcej dowiedział się z własnego doświadczenia, metodą prób i błędów.

Właśnie restauracja harmonii stała się prawdziwą pasją Czesława Czyża. Z prowadzonego przez niego dziennika wynika, że do dziś zrekonstruował trzydzieści osiem harmonii. Odrestaurowane instrumenty sprzedaje, by kupić kolejne – do renowacji. Muzyk i rzemieślnik cieszy się, gdy widzie odnowione przez siebie harmonie na przeglądach folklorystycznych i u młodych adeptów gry. Poznaje swoje instrumenty od razu, m.in. przez kunsztowne zdobienia.

Co wg Czesława Czyża jest najważniejsze w harmonii? Zdecydowanie głosy! To dzięki nim (i dobremu nastrojeniu) harmonia może naprawdę śpiewać.

Poznaliśmy także nowości płytowe z Mali i Finlandii. Zapowiedzieliśmy album "A Touma" [NoFormat 2021] Ballake Sissoko, jednego z najlepszych afrykańskich harfistów, „ambasadorze kory” pochodzącym ze znamienitego klanu muzyków – Griotów.

Płyta "Virittää" [Eclipse Music 2021] fińskiej grupy Lapua Uusi Guinea (oznaczającej Lapua Nowa Gwinea). Grupa stawia na melodię do tańca, przeplatając tradycyjne melodie z popem i jazzem.

W audycji słyszeliśmy również: sefardyjski repertuar w wykonaniu Mary Arandy – wokalistki i badaczki muzyki sefardyjskiej i śródziemnomorskiej.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 19.08.2021

Godzina emisji: 15.15

mg