REKLAMA

Od Nowej Gwinei, przez Hawaje po Okinawę

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 16:00
Na zakończenie wakacji udajemy się w rejs do trzech fascynujących muzycznie i kulturowo miejsc Co je łączy? Między innymi gitary! 
Audio
  • Od Nowej Gwinei, przez Hawaje po Okinawę (Dwójka/Źródła)
Sanshin, tradycyjny instrument z Okinawy
Sanshin, tradycyjny instrument z OkinawyFoto: Shutterstock

Naszą wakacyjną podróż last minute rozpoczęliśmy od wizyty na Nowej Gwinei, na której wschodnim wybrzeżu zagrały dla nas zespoły gitarowe. Być może Nowa Gwinea jest ostatnim miejscem, do którego przywędrowały gitary? O tym, jak wpłynęły na tradycyjną muzykę wyspy można dowiedzieć się m.in. z albumu (oraz filmu) nagranego kilkanaście lat temu przez Boba Brozmana, etnomuzykologa i specjalisty od gitar z całego świata. „Songs Of The Volcano” ukazuje muzykę lokalnych zespołów gitarowych z okolic miasta Rabaul, leżącego w cieniu wulkanu (którego erupcja dwukrotnie niszczyła miasto). Mimo przeciwności losu, społeczność z Rabaul jest równie optymistyczna, co ich muzyka. Z kolei na zachodzie wyspy – w prowincji Papua Zachodnia – słuchaliśmy jedynych w swoim rodzaju żeńskich chórów.

Na Hawaje gitary dotarły znacznie wcześniej, niż do Papui. Tam też wykształciła się gitara hawajska. Jej brzmienie swego czasu zawojowało świat. Wśród krajów, które zakochały się w gitarze hawajskiej można wymienić m.in. USA, Indonezję oraz Japonię! Przepłynęliśmy więc na Hawaje oraz Okinawę, by sprawdzić jak tam brzmi ten instrument.

Wlasnie muzyka hawajska połączyła japońskiego artystę z Okinawy Takashiego Hirayasu i wspomnianego już Boba Brozmana. Hirayasu wykonywał tradycyjne pieśni Okinawy, łączył je także z elementami rocka czy muzyki afrykańskiej. Tworzył także pierwszy zespół folk-rockowy w Okinawie. Japończyk i Amerykanin spotkali się na jednej z wysp archipelagu Riukiu, niedługo potem nagrali album studyjny pt. „Jin Jin Firefly” – stał się przebojem!

Playlista:

Papua New Guinea String Band With Bob Brozman – Watikai lau Nuk Pau Atalaigu

Papua New Guinea String Band With Bob Brozman – Beautiful Rabul

Paduan Suara Sor – Wos Refo

Genoa Keawe – ‘Ahulili

Makoto Kubota & The Sunset Gang – Haisai Ojisan

Takashi Hirayasu & Bob Brozman – Ufumura Udun (Live, 15.09.1999, Tokio)

Takashi Hirayasu & Bob Brozman – Hana Nu Kajimaya (Live, 15.09.1999, Tokio)

Takashi Hirayasu & Bob Brozman – Jin Jin (Live, 15.09.1999, Tokio)

The Surf Champlers – Misirlou

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 31.08.2021

Godzina emisji: 15.15