REKLAMA

Głos najlepszy z najlepszych: Franciszek Sewastynowicz

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 10:00
Jak to zwykle bywa, śpiewać lubił od małego, ale w dorosłym życiu jakoś nie było po temu wielu okazji. Nie zrezygnował jednak z tej pasji, a na ostatnim Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zebrał Basztę dla najlepszego śpiewaka solisty. 
Audio
  • Piękno suwalskich ballad - śpiewa Franciszek Sewastynowicz (Dwójka/Źródła)
Franciszek Sewastynowicz podczas nagrań w Kazimierzu Dolnym 2022
Franciszek Sewastynowicz podczas nagrań w Kazimierzu Dolnym 2022Foto: Kuba Borysiak

W czwartkowych "Źródłach" razem z Franciszkiem Sewastynowiczem wybraliśmy się w muzyczną podróż na Suwalszczyznę. Jury 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, ogłaszając swój werdykt w niedzielę 26 czerwca 2022 roku, właśnie Franciszka Sewastynowicza z Sejn wybrało za najlepszego solistę festiwalu.

Artysta pochodzi ze specyficznego, bogatego w różne tradycje zwyczaje regionu, leżącego na styku kultur polskiej, litewskiej i białoruskiej. Działa z zespołem Nachodne, z którym w zeszłym roku zdobył drugą nagrodą na festiwalu w Kazimierzu. Tak mu się spodobało, że teraz postanowił wystąpić jako solista

- Ja śpiewałem właściwie od zawsze, pamiętam, że pierwsze efekty były nie za bardzo - opowiadał, jak zajął się tradycyjnym śpiewaniem i jaka była jego wcześniejsza droga artystyczna. Po ukończeniu szkoły podstawowej zdawał do liceum, i na egzaminie z muzykalności zrobił wrażenie na komisji. Śpiewał w szkolnym chórze, potem pracował na wsi jako nauczyciel, wreszcie poszedł do wojska i zajął się dorosłym życiem. - Zawsze sobie lubiłam śpiewać, ale nie było za bardzo okazji. Podobało mi się jak śpiewały kobiety, a gdzieś tam w tle męskie głosy fajnie brzmiały. Podśpiewywałem, gdzie była tylko okazja. I tak trafił do zespołu Nachodne trafił, kobiety śpiewały, a tylko dwóch mężczyzn, więc pomyślałem, muszę dać wsparcie!

Jak wspominał, jego mama bardzo ładnie śpiewała, tata też. Z przyjemnością podjął więc regularne śpiewanie, jak tylko sytuacja życiowa mu na to pozwoliła. - Żona miała mi to na początku trochę za złe, ale ją też zaciągnąłem i teraz chodzimy razem - opowiadał zdobywca Baszty dla śpiewaka solisty na festiwalu w Kazimierzu 2022.

W programie słuchaliśmy jego pięknych nagrań, a także zaproszenia na Festiwal Lipców w Wygnanowie: w programie m.in. odsłonięcie tablicy pamięci muzykantów weselnych z Wygnanowa, którzy tworzyli czołowe kapele z Radomskiego oraz pokaz filmów z badań terenowych Andrzeja Bieńkowskiego, malarza, znawcy kultury ludowej - "Muzykanci z Wygnanowa". 

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 28.07.2022

Godzina emisji: 15.15