X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Repatrianci z Bukowiny

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 17:07
Kuba Borysiak spotkał się z członkiniami zespołu Dawidenka z Koźlic - potomkiniami Polaków z Bukowiny na pograniczu Ukraińsko-Rumuńskim. Pojawili się też Lututowianie z dawnego województwa Sieradzkiego.
Audio
  • Maria Trochaszewicz i Emilia Maślak opowiadają o związkach Koźlic i Tereblacza na pograniczu rumuńsko-ukraińskim.
  • Zbigniew Szczepański i Tadeusz Majchrzak opowiadają o początkach kapeli "Lututowianie".

Zespół Górali Czadeckich "Dawidenka" po raz pierwszy wystąpił w 1985 roku w Koźlicach, prezentując m.in. taniec ludowy dawidenka, od którego wziął swoją nazwę. Przodkowie członków zespołu przybyli do Polski z Bukowiny na pograniczu Ukrainy i Rumunii znad rzeki Seret. Najstarsi członkowie tej wielopokoleniowej grupy urodzili się w Tereblaczu na Bukowinie Północnej. Osoby te przywiozły ze sobą tradycyjne obrzędy darcia pierza, pieczenia chleba, obrzędy weselne i inne, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tradycje rodzinnej wsi kultywują w śpiewie i tańcach, a także w formie widowisk folklorystycznych ukazujących zwyczaje i obrzędy ludowe. Część strojów to oryginały przywiezione z Bukowiny.
Polacy na Bukowinę trafili w roku 1803, gdy mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego wyjechali tam "za chlebem". Po II wojnie siwatowej powrócili do Polski. Najstarsi wspominali Bukowinę i tesknili za nia do końca życia. Ci, którzy pozostali w Tereblaczu, tęsknią za Polską...

Kapela "Lututowianie" z Lututowa, w dzisiejszym województwie łódzkim, kultywuje tradycje muzyczne przekazane przez jednego tylko muzyka, skrzypka Władysława Szymczaka z Łęg Dużych. Wszystkie melodie pochodzą właśnie od niego, a przekazane zostały na próbach, droga ustną.

Aby posłuchać opowieści członków zespołów "Dawidenka" i "Lututowianie", wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Źródła: Anna Delus - z Bukowiny Rumuńskiej do Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2008 17:33
Dzisiaj w Dwójce Anna Delus - z Bukowiny Rumuńskiej do Polski.
rozwiń zwiń