Al Bilali Soudan - mistrzowie z Timbuktu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 16:00
Poniedziałkowa metoda na rozgrzanie jest następująca: dźwiękowa podróż do Timbuktu! Wraz z Kubą Borysiakiem zapraszamy na koncert Al Bilali Soudan z Mali, który odbył się podczas tegorocznych targów muzyki świata WOMEX. Ich koncert był wysokiej klasy improwizacją opartą na tradycyjnych rytmach i skalach.
Audio
Al Bilali Soudan z Mali
Al Bilali Soudan z Mali Foto: mat. promocyjne

Takamba lub po prostu Tehardent od tradycyjnego instrumentu strunowego – tak określa swój styl gry malijski zespół Al Bilali Soudan (nazwa grupy to nawiązanie do dawnej nazwy Timbuktu). To współczesna muzyka wykonywana na starodawnych instrumentach. W błyskawicznie szybkiej, transowej, niekiedy lirycznej muzyce tanecznej zespołu zachowana została pradawna kultura, dodająca otuchy ludziom, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy.

Lider zespołu, Abellow Yattara, pochodzi ze znanej tuareskiej rodziny, która od pokoleń wykonuje tę muzykę. Zarówno jego ojciec, jak i wujek byli mistrzami muzyki, a jego dziadek był również znany z wyrobu ceremonialnych mieczy używanych w tradycyjnym tańcu towarzyszącym muzyce.

Trójstrunowy, bezprogowy instrument, na którym Abellow Yattara zaczął grać w wieku 10 lat jest szeroko słyszany w Afryce Zachodniej. Znany jako Tehardent w Tamasheq, Ngoni w Bambara, Kourbou w Sonhrai i Tidinit w języku arabskim, niektórzy twierdzą, że jest prekursorem współczesnego banjo. Instrumenty podobne do Tehardent od wieków towarzyszą griotom, bardom, tancerzom i wokalistom. Z kolei instrumenty perkusyjne, które usłyszymy na nagraniu wykonane są z tykwy.

O wysokiej klasie zespołu świadczy także fakt, że Yattarę można usłyszeć na wielu nagraniach, takich jak pierwsze nagrania kasetowe Ali Farka Toure, nagrania Orchestre de Tombouctou z lat 70. i wiele audycji Radia Mali. Teraz Abellow Yattara przedstawia światowej publiczności swój własny zespół Al Bilali Soudan! 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 5.12.2022

Godzina emisji: 15.15