Krajobraz sakralny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 20:55
Czym się różni krajobraz od przestrzeni? Jakie miejsca w krajobrazie są ważne dla lokalnej społeczności? Na te, między innymi, pytania odpowiada nowy międzynarodowy projekt etnograficzny.
Audio

Piotr Kędziorek gościł uczestników międzynarodowego projektu "Drzewo - Źródło - Kamień", realizowanego w Polsce, na Słowacji oraz na Węgrzech. Iwona Świtaj, Wojciech Bedyński a także Remek Hanaj opowiadali o badaniach miejsc świętych, niewielkich punktów w krajobrazie, ważnych dla lokalnych społeczności.

- Przestrzeń da się policzyć - mówił Bedyński. - Można ją przedstawić w hektarach. Krajobraz jest jakościowy, jest czymś innym niż przestrzeń. Są w nim zaznaczone jasne, wyodrębnione punkty - kapliczki, cmentarze... Krajobraz funkcjonuje indywidualnie, ale ma też znaczenie dla zbiorowości.

W Polsce badania skupiły się w trzech miejscach: w gminie Przerośl na Suwalszczyźnie, w Janowie Luelskim oraz w Czarnym Dunajcu. Okazało się, że istnieją bardzo duże różnice między tymi społecznościami. Wspólne jest oczywiście chrześcijaństwo, lecz jego formy są zróżnicowane lokalnie. W gminie Czarny Dunajec jest, jak to ujęli badacze, zatrzęsienie kapliczek, natomiast w PRzerośli nie ma ich prawie wcale. Stawia się krzyże przydrożne, ale kapliczek - nie.

Aby posłuchać rozmowy Piotra Kędziorka z realizatorami projektu "Drzewo - Źródło - Kamień", wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Liryzm Suwalszczyzny i Podhala

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 15:08
W poniedziałkowej audycji rozmawialiśmy o książce poświęconej ludowym tradycjom Suwalszczyzny i o nagraniach podhalańskich skrzypków z archiwów Polskiego Radia
rozwiń zwiń