Cała prawda o kujawiaku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 15:16
"Melodie ziemi kujawskiej" to siódma już płyta w unikatowej serii "Polish Folk Music Collection" z najstarszymi nagraniami polskiego folkloru. Jej redaktor, Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN był gościem Jakuba Borysiaka.
Audio

Na płycie znalazło się 78 archiwalnych nagrań dźwiękowych zrealizowanych w latach 1952-1956, w ramach słynnej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego. O unikalności tego materiału decyduje przede wszystkim udział wykonawców z pokolenia urodzonego jeszcze w XIX stuleciu, grających i śpiewających w dawnym, niespotykanym już stylu oraz znających z autopsji najbardziej archaiczne zwyczaje, obrzędy i repertuar.

Wielu słuchaczy zaskoczyć może na przykład oryginalne brzmienie kujawiaka. Okazuje się, że niewiele ma ono wspólnego z duchem, popularnego wciąż, stylizowanego tańca narodowego, z właściwą mu potoczystością melodii oraz mollową tonalnością. Kujawiak w znanej nam dziś postaci powstał wskutek adaptacji tradycyjnego tańca do repertuaru fortepianowego, popularnego wśród środowisk szlacheckich i mieszczańskich. Uległ tym samy "wygładzeniu" i  bliższy stał się konwencjom szkoły muzycznej niż wiejskiemu pierwowzorowi. Obecnie nawet ostatni wiejscy muzykaci na Kujawach znają tylko takie oblicze kujawiaka.

Jacek Jackowski opowiada także m.in. o historii polskiej etnografii muzycznej oraz kontekście i wyzwaniach pracy zbieracza folkloru.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Cała prawda o kujawiaku" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: boks
Czytaj także

Źródła: Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 16:59
15 grudnia 2010, godz. 12:00
rozwiń zwiń