X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cała prawda o kujawiaku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 15:16
"Melodie ziemi kujawskiej" to siódma już płyta w unikatowej serii "Polish Folk Music Collection" z najstarszymi nagraniami polskiego folkloru. Jej redaktor, Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN był gościem Jakuba Borysiaka.
Audio

Na płycie znalazło się 78 archiwalnych nagrań dźwiękowych zrealizowanych w latach 1952-1956, w ramach słynnej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego. O unikalności tego materiału decyduje przede wszystkim udział wykonawców z pokolenia urodzonego jeszcze w XIX stuleciu, grających i śpiewających w dawnym, niespotykanym już stylu oraz znających z autopsji najbardziej archaiczne zwyczaje, obrzędy i repertuar.

Wielu słuchaczy zaskoczyć może na przykład oryginalne brzmienie kujawiaka. Okazuje się, że niewiele ma ono wspólnego z duchem, popularnego wciąż, stylizowanego tańca narodowego, z właściwą mu potoczystością melodii oraz mollową tonalnością. Kujawiak w znanej nam dziś postaci powstał wskutek adaptacji tradycyjnego tańca do repertuaru fortepianowego, popularnego wśród środowisk szlacheckich i mieszczańskich. Uległ tym samy "wygładzeniu" i  bliższy stał się konwencjom szkoły muzycznej niż wiejskiemu pierwowzorowi. Obecnie nawet ostatni wiejscy muzykaci na Kujawach znają tylko takie oblicze kujawiaka.

Jacek Jackowski opowiada także m.in. o historii polskiej etnografii muzycznej oraz kontekście i wyzwaniach pracy zbieracza folkloru.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Cała prawda o kujawiaku" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: boks
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Źródła: Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 16:59
15 grudnia 2010, godz. 12:00
rozwiń zwiń