Czego posłuchać w Hina Matsuri?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 16:00
Na 3 marca przypada japońskie święto dziewcząt, czyli Hina Matsuri, zwane także świętem wiosny i... świętem lalek. 
Audio
Tradycyjne podium ustawione w japońskich domach na Święto Lalek
Tradycyjne podium ustawione w japońskich domach na Święto LalekFoto: Shutterstock

Jak Japończycy świętują Hina matsuri? Na tę wyjątkową okazję w domach ustawia się lalki na półkach w odpowiedniej hierarchii. Cesarzowa i cesarz na górze, poniżej damy dworu, muzykanci, ministrowie, strażnicy…


hina matsuri lalki japonia.JPG
Dowiedz się więcej:
Japońskie święto lalek - Hina Matsuri

Hina Matsuri to dzień, gdy wznosi się prośby o szczęście dla najmłodszych (głównie do 10 r.ż.) członkiń rodzin. Święto ma dla wielu Japończyków niemałe znaczenie. Łączą się z nim pewne przesądy. Na przykład – lalki należy schować najpóźniej w 3 dni po zakończeniu święta, inaczej dziewczynka pozostanie panną do końca życia.

 Z okazji Hina Matsuri w magazynie słuchaliśmy pieśni związanych z tym świętem – m.in. popularnej w tym dniu pieśni pt. Ureshi Hina Matsuri, czyli Szczęśliwego Hina Matsuri – oraz muzyki japońskich artystek takich jak Hibari Misora czy Akiko Yano. Choć słuchaliśmy przede wszystkim artystek japońskich, zabrzmiały także pieśni w języku hiszpańskim – duetu Mio Matsudy i urugwajskiego artysty Hugo Fattoruso. Pojawił się także utwór w języku z północy Japonii i wyspy Hokkaido – ainowskim – w wykonaniu Umeko Ando.

Przeczytaj także:


Dur-Dur Band Int.
Przeczytaj także:
Powrót legend z Mogadiszu

Wróciliśmy też do albumu Berlin Session grupy Dur-Dur Band Int., który swoją premierę ma właśnie 3.03. O grupie muzyków z somalijskiej diaspory, a wśród nich legend dawnej sceny Mogadiszu mówiliśmy kilka tygodni temu w Źródłach. O całym przedsięwzięciu opowiadał nam wówczas Nicolas Sheikholeslami – producent płyty.

 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 3.03.2023

Godzina emisji: 15.15