Kodomo no Hi, czyli japoński Dzień Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 16:00
5 maja w Japonii obchodzone jest Kodomo no Hi, czyli Dzień Dziecka. Z tej okazji piątkowe „Źródła” wypełnia repertuar dziecięcy z Japonii i kilku innych rejonów świata.  
Audio
Chłopiec z proporcem koi-nobori
Chłopiec z proporcem koi-noboriFoto: Shutterstock

Do 1948 roku święto znane obecnie jako Dzień Dziecka funkcjonowało pod nazwą Tango no Sekku, czyli Święto Chłopców. Mimo przemianowania Dnia Chłopców na święto wszystkich dzieci, dziś wielu Japończyków obchodzi ten dzień w tradycyjny sposób – modląc się o pomyślność oraz zdrowie męskich potomków i odprawiając różne rytuały. Dom ozdabia się m.in. lalkami wojowników, a najsłynniejszym symbolem święta są koi-nobori, czyli proporce w kształcie karpi wywieszane przed domami, w których są chłopcy.


hina matsuri lalki japonia.jpg
Posłuchaj:
Czego słuchać w Hina Matsuri - japońskie Święto Dziewczynek?

Proporzec Koi-nobori składa się z czarnego karpia (symbolizującego ojca), czerwonego (symbolizującego matkę), i niebieskiego symbolizującego najstarszego syna.

Japoński Dzień Dziecka to dobra okazja, żeby zapoznać się z repertuarem dziecięcym – pieśniami z gatunku Doya i Shōka, których nie zabrakło w audycji.

Mianem Doya określa się w Japonii piosenki dziecięce, których najmłodsi często uczą się w szkołach. W latach 70. XIX w. Japonia otworzyła się na świat, a tym samym – na wpływ Zachodu. To tzw. okres Meiji. W tym czasie rząd japoński wprowadził m.in. ustawę o nauce piosenek w szkołach. Były to Shōka – pieśni łączące skale muzyki dworskiej i zachodnie elementy, z którymi japońscy artyści dopiero się zapoznawali.


KRAJECZKA_booklej_135x121.jpg
Krajeczka - młodzi artyści mają głos!

Przenieśliśmy się także na teren Okinawy, gdzie usłyszeliśmy dziecięce rymowanki i wyliczanki oraz… buddyjską pieśń obecnie niezwykle popularną wśród dzieci. Zaśpiewała Hibari Misora – niegdyś dziecięca gwiazda muzyki, dziś legenda muzyki enka. Zespół SambaSunda Quinted z Jawy Zachodniej zagrał utwór zapraszający do wspólnej zabawy. W poszukiwaniu gwiazd muzyki dziecięcej wybraliśmy się także do Polski, by wysłuchać fragmentu albumu wydanego przez przemyski zespół Krajeczka, czyli młodych artystów z Polski i Ukrainy, kultywujących kulturę muzyczną pogranicza.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 5.05.2023

Godzina emisji: 15.15