Sevdalinka. Pieśni miłości i straty

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2023 16:00
W piątkowych Źródłach zanurzymy się w pełnych tęsknoty ale też pasji pieśniach z Bośni.
Audio
Damir Imamović
Damir ImamovićFoto: Samir CK

Damir Imamović należy do najbardziej rozpoznawalnych wykonawców sevdah, czyli bośniackich pieśni miłosnych. Po wojnie w Bośni, którą przeżył, ukrywając się przez bombardowaniami w Sarajewie, artysta postanowił poświęcić swoje życie badaniu wspomnianych pieśni zwanych też sevdalinka. 

Często określany mianem „bośniackiego bluesa”, sevdah, zawarta w nim miłość, tęsknota i strata, stanowią pomost do innych europejskich tradycji, takich jak portugalskie fado czy greckie rembetiko.

Pierwotne znaczenie słowa „sevdah” możemy przetłumaczyć jako „nostalgię” czy „przykrą miłość”. Słowo przywędrowało do Bośni z Turcji, a sama muzyka – sevdah czy też sevdalinka – narodowa muzyka Bośni i Hercegowiny, sięga korzeniami ery Imperium Osmańskiego na Półwyspie Bałkańskim!

Sto lat temu ta ludowa tradycja, podobnie jak wiele innych na całym świecie, dotarła do klubów i kawiarni w miastach. Jednocześnie sevdah został sformalizowany, zaczęły się pierwsze nagrania, a w prawdziwy złoty okres sevdah wkroczyło, gdy Tito poparł go po wojnie. Po rozpadzie Jugosławii, sevdah popadł w niełaskę, ale nowe pokolenie, którego przedstawicielem jest m.in. Damir Imamović, przywraca ten gatunek do życia.

Damir Imamović opublikował niedawno swój najnowszy album „The World and All That It Holds” osnuty wokół treści powieści o tym samym tytule autorstwa Aleksandra Hemona. Opowiada ona o losach dwóch bośniackich żołnierzy w czasie I wojny światowej – Żyda i muzułmanina, którzy zakochują się w sobie. Na nowej płycie styl sevdah albo też sevdalinki Damir Imamović łączy z elementami m.in. muzyki sefardyjskiej, tworząc w ten sposób unikalną i autorską serię różnorodnych pieśni. Kilku z nich posłuchamy w Źródłach w towarzystwie muzyki m.in. z Wietnamu, Birmy, a także mongolskich piosenek jazzowych w wydaniu Enji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 5.08.2023

Godzina emisji: 15.15