Z przymrużeniem oka. Opowieść o bębnistach

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 16:00
Czapkę wiśni daję temu, kto pokaże przykład dopieszczonego, uhonorowanego bębnisty. W takiej wiejskiej nomenklaturze bębniści nie byli uważani za muzykantów. Byli po prostu gorszym sortem.
Audio
Portret muzykanta na Cepeliadzie w Warszawie, lata 1980.
Portret muzykanta na Cepeliadzie w Warszawie, lata 1980.Foto: Andrzej Bieńkowski/MUZYKA ODNALEZIONA

To odbijało się też na zarobkach. Skrzypek dzielił się po równo z harmonistą, a bębnista dostawał trzeci grosz… A czasem, to bębnisty w ogóle nie było – zapraszało się kogoś z weselników, który „przyśtukał” za kieliszek wódki.

Andrzej Bieńkowski przysłuchiwał się ostatnio doskonałym bębnistom. Dlaczego by o nich nie opowiedzieć, nie oddać należytego szacunku dla nich jako muzyków właśnie? Bęben był często nieodzownym komponentem kapeli. A i style bębnienia w zależności od regionu i konkretnego bębnisty znacząco się różniły. Ale były i takie miejsca, gdzie bębnista nie występował wcale.

- Zdałem sobie sprawę, że w ogromnej części Polski w ogóle nie było bębna. Na przykład w dużej części Podlasia – mówił Bieńkowski. – Wspomnijmy Antoniego Nowickiego, który zmarł kilkanaście dni temu. Był prawdziwym weselnym skrzypkiem podlaskim.

Gdzie jeszcze w ogóle bębna nie było? Andrzej Bieńkowski wymienia: Rzeszowskie, cały łuk karpacki, Wielkopolska. Gdzieś już za Kielcami bęben się kończy.

- Posłuchajmy kapeli Dudków ze Zdziłowic, to lubelskie, Roztocze. Tam pan Chmiel był bębnistą, bębniącym na małym bębenku. Robił to świetnie.

Z kolei u Kajoków (na północ od Przysuchy) grał na skrzypcach Józef Piecyk, jeden z uczniów Kędzierskiego. Gra Piecyka charakteryzowała się niezwykłym rubatowaniem i wyciąganiem taktu. Jak radził sobie z tym bębnista?

Słuchaliśmy także Walentego Mireckiego (skrzypce), Jana Sadowskiego (bębenek) i śpiewaczki – Krystyny Ciesielskiej. Walenty Mirecki był strażnikiem pamięci. Kiedy wiejskie wesela przechodziły już na muzykę elektroniczną, pan Walenty zawsze miał ze sobą skrzypce, na których grał, gdy cichło disco polo.

 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 12.09.2023

Godzina emisji: 15.15