Vumbi Dekula, mistrz gitary z Konga

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 16:01
Vumbi Dekula albo po prostu Vumbi – to jeden z najważniejszych ambasadorów muzyki kongijskiej. Od lat 90. mieszka w Szwecji, a urodził się prowincji Kivu w Kongo. W dzieciństwie zachorował na polio. Wychowywał się w domu szwedzkich misjonarzy i od najmłodszych lat gra na gitarze. Muzyki uczył się słuchając kongijskiego radia, które zapoznało go ze stylem kongijskiej rumby i muzyki soukous.
Audio
Vumbi Dekula
Vumbi DekulaFoto: mat. promocyjne

W latach 80. Vumbi wyemigorwał do Tanzanii, gdzie dołączył do grupy Orchestra Maquis. Jego gra wzbudzała zachwyt słuchaczy, którzy przychodzili na koncerty Orchestra Maquis nieraz specjalnie po to by posłuchać gitary Vumbiego.

W latach 90. przeniósł się już do Szwecji, w której pozostaje do dziś i w której do dziś występuje. Wraz ze swoim zespołem The Dekula Band muzyk w każdą sobotę gra kongijską rumbę i soukous w pewnej małej restauracji w Sztokholmnie.

Właśnie ukazał się nowy album kongijskiego artysty, którego posłuchamy w piątkowych Źródłach.

Ponadto w programie Ustad Noor Baksh i nowa winylowa wersja jego sensacyjnego albumu „Jingul” oraz egispkie brzmienia przełomu lat 70. i 80. z kasety „Eyoun El Alb'” Nagat El-Saghiry.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 15.09.2023

Godzina emisji: 15.15