Z muzyką po szczytach

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 16:00
Właśnie dziś rusza druga edycja Ethno Jazz Beskidy. Festiwal łączy górską wędrówkę z uczestnictwem w premierowych koncertach muzyki powstającej na styku tradycji górali beskidzkich, etnicznych brzmień świata i jazzu. Zapraszamy na szlak!
Audio
Jeden z plakatów EtnoJazz Beskidy 2023
Jeden z plakatów EtnoJazz Beskidy 2023Foto: mat. promocyjne

W audycji przybliżamy program Etno Jazz Beskidy. A jest on pełen niespodzianek! Gwiazdy folku, jak Kapela ze Wsi Warszawa, spotkają się na szlaku z didżejami (Skalpel, Naphta). Muzyka nizin zabrzmi wespół z muzyką góralską. Nie zabraknie akcentów elektroniki i world music. Poza górskimi wędrówkami i koncertami na uczestników czekają jammy muzyczne i spotkania przy watrze. 

Pomysłodawcą i muzycznym przewodnikiem muzycznej wędrówki przez Beskidy jest laureat zeszłorocznego konkursu muzyki folkowej Nowa Tradycja – trębacz, kompozytor, Piotr Damasiewicz.

W zeszłym roku muzyczni wędrowcy przemierzali Słowację, Czechy i Polskę, popularyzując kulturę wyszehradzką. W tym – skupiają się na polskiej stronie Karpat.

- Tylko pieszo będziemy mogli przejść z punktu A do B i C. Będzie nam towarzyszył przewodnik beskidzki. Nowością jest to, że chcemy, aby nasi wędrowcy nie byli jedynie słuchaczami, ale czynnie brali udział w muzykowaniu. Zaproponowaliśmy im, by brali udział w warsztatach muzycznych – mówił Piotr Damasiewicz.

Wędrowanie kojarzy mi się z muzyką w wielu wymiarach. Gdy chodziliśmy po górach, muzyka była ważnym elementem. Towarzyszyła spotkaniom w schroniskach, przy ogniu.

- Proporcje „etno” i „jazzu” to pół na pół, co bardzo mnie cieszy, bo żadna z narracji nie dominuje, a nawzajem się przenikają, co bardzo mnie cieszy – wspominał trębacz. – Chcieliśmy pokazać współczesną muzyczną twarz, niejako sklejającą gatunki etno i jazz. Dlatego zaprosiliśmy twórców muzyki elektronicznej takich jak Naptha czy Skalpel.

Czy muzycy znani z tegorocznego Ethno Jazz Beskidy także będą wędrować? „Zdajemy sobie sprawę z tego, że muzycy mają swoje obowiązki – uśmiecha się Damasiewicz – ale niewykluczono, że niektórzy z nich się przejdą. Ja w zeszłym roku łączyłem wędrówkę i granie”. Niezależnie o obecności gwiazd muzyki wędrowcy nie będą narzekać na brak muzyki – ich przewodnikiem, także muzycznym, będzie Łukasz Dembiński, który czuwać będzie nad dźwiękowym aspektem wędrówki.

Górską wyprawę zwieńczy koncert uczestników rezydencji muzycznej i specjalnie przygotowany pod finał program. Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego wespół z Into the Roots Piotra Damasiewicza. Nie zabraknie tez miejsca dla muzykujących wędrowców. Koncert finałowy odbędzie się w niedzielę w Bystrej. Do wędrówki nadal można dołączyć! Szczegóły znajdują się na stronie festiwalu.

 

 

Nasze Muzyczne Źródelko 2023 Nasze Muzyczne Źródelko 2023

Beskidzką pieśnią halną przypomnieliśmy o trwającym naborze do konkursu Nasze Muzyczne Źródełko. Wyśpiewała ją Alicja Stwora – ubiegłoroczna laureatka konkursu. Tymczasem przed nami już 4. edycja tego wydarzenia kierowanego do najmłodszych miłośników i kultywatorów muzyki tradycyjnej!

- Konkurs ma zmotywować najmłodszych „depozytariuszy” tradycji do poznawania dziedzictwa regionu, z którego pochodzą. To możliwość nie tylko zachowania tradycji, ale i uświadomienia dzieciom, skąd pochodzą – mówili o idei Naszego Muzycznego Źródełka Szczęśniak i Piotr Dorosz – prowadzący audycję „Źródełko” i jurorzy konkursu.

Niepozorna aktywność, jak wspólny śpiew czy muzykowanie, staje się przyczynkiem do zdobycia wiedzy o najbliższym otoczeniu i rozbudza wrażliwość oraz lokalny patriotyzm. A stricte muzycznie?

- To też uczenie innego muzycznego świata: inne środki wyrazu, harmonie, tempo, inny sposób uczenia się. Mam wrażenie, że zachęcanie dzieci do uczenia się muzyki tradycyjnej to uczenie ich nowych umiejętności. Choćby grania ze słuchu, zapamiętywania, ale i rozumienia innych brzmień, niż te, które słyszymy w przekazie komercyjnym – mówiła Hanna Szczęśniak, wydawczyni i redaktorska RCKL i Polskiego Radia Dzieciom.

> > POZNAJ SZCZEGÓŁY KONKURSU < <

Główną nagrodą w konkursie jest koncert na scenie Polskiego Radia. To duże, ale przyjazne młodym artystom wydarzenie, w którym panuje ciepła, rodzinna atmosfera wspólnego muzykowania.

- W muzyce klasycznej akcent na ogół położony jest na dzieło. W przypadku muzyki tradycyjnej siła ciężkości przesuwa się także na wykonawcę, jego osobowość, historię mistrzów. Tu nikt nie rozlicza muzykanta z każdej nuty, bo nie ma zapisu nutowego. Poza tym cechą tej muzyki jest wariantowość. Myślę, że młody wykonawca może się w znacznie przyjemniejszy sposób oswoić ze sceną w takich okolicznościach – dodał Piotr Dorosz.

W konkursie mogą wziąć udział młodzi muzycy (od 3 do 15 roku życia, w 3 kategoriach wiekowych) solo lub w zespole. Najlepszym dowodem na to, że dzieci w wieku 3 lat już pięknie śpiewają był występ zeszłorocznej laureatki Naszego Muzycznego Źródełka, trzyletniej śpiewaczki, Rozalii Kostrzewskiej.

ZOBACZ koncert laureatów Naszego Muzycznego Źródełka 


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 13.10.2023

Godzina emisji: 15.15