Wspomnienie mistrzów kultury tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 16:00
Najbliższe audycje poświęcamy na wspomnienie tych, którzy przyczynili się do wzrastania kultury ludowej: muzykantów, naukowców, dokumentatorów i promotorów naszego tradycyjnego dziedzictwa.  
Audio
Profesor Marian Pokropek
Profesor Marian PokropekFoto: PZLPiT „Mazowsze”/Krzysztof Sitkowski

W dzisiejszym odcinku magazynu "Źródła" Maria Baliszewska i Remigiusz Mazur-Hanaj wspominali tych, którzy odeszli w 2023 roku: Mariana Pokropka, Bogumiłę Nowicką, Czesława Majewskiego.

Czesław Majewski

Skrzypek z okolic Kołbieli (mikroregion kołbielski). Kołbielszczyzna to mikroregion południowo-wschodniego Mazowsza, leżący w trójkącie między Otwockiem, Mińskiem Mazowieckim i Garwolinem. Region ten bywa też nazywany Mazowszem nad Świdrem.

- Pan Czesław długie lata żył (ur. 1927 r.) i długie lata grał. Prawie do samej śmierci – wspominał Remigiusz Hanaj. – Pod koniec życia Czesław Majewski doczekał się płyty. Kapelę Kołbielską, w której grał, wydał Mateusz Niwiński.

Marian Pokropek

- To wielka postać polskiej etnografii – podkreślała Maria Baliszewska. – Dobrze go pamiętam, przez blisko 30 lat byłam z nim w kapitule Nagród Kolberga. Poznałam jego wyjątkową kompetencję. Jeździł po całej Polsce, tropem w szczególności sztuk plastycznych. Ale podróżował też po Bałkanach, Ukrainie, Białorusi, nawet Litwie. I to w czasach PRL-u, co mogło być niebezpieczne.

Marian Pokropek założył w Otrębusach swoje prywatne muzeum sztuki ludowej. To wyjątkowej klasy, bardzo bogata kolekcja. Do tej pory można odwiedzać Muzeum Sztuki Ludowej Mariana Pokropka, prowadzi je jego córka.

WIĘCEJ:

Bogumiła Nowicka

Mówiąc o Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, ale i sztuce ludowej per se, nie sposób nie wspomnieć jednej z najwspanialszych redaktorek Radia Lublin – Bogumiły Nowickiej. Dokumentowała i na antenie radia prezentowała tradycyjną kulturę wiejską.

- Była autorką tysięcy audycji o muzyce i kulturze ludowej. Była po AM w Łodzi, zaś w średniej szkole muzycznej miała okazję być uczennicą Łucjana Kamieńskiego, twórcy pierwszego Archiwum Fonograficznego (spłonęło w czasie II wojny światowej – przyp. red.). Nowicka wyniosła z tych lekcji pasję do kultury ludowej i pozostała jej wierna przez całe życie – wspominała Maria Baliszewska. – Spotkałam się z nią dwa lata po swoich studiach. Dwie ekipy radiowe zdrowo rywalizowały ze sobą o muzykantów. Ona kierowała ekipą lubelską, ja – warszawską. Szybko dogadałyśmy się, że walczymy o to samo – o zapisanie tych wykonawców i ich melodii dla potomnych. Zawsze uśmiechnięta, pogodna. Taką ją zapamiętam.

Rok przed śmiercią Bogumiła Nowicka dostała Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Chris Strachwitz

Choć nie był Polakiem, a Niemcem, miał z Polską specyficzne koneksje. Urodził się na Dolnym Śląsku, w Bogaczowie (1932). Po Alanie Lomaxie był jednym z najbardziej zasłużonych zbieraczem, popularyzatorem kultury ludowej. Strachwitz był założycielem wydawnictwa Arhoolie Records. Miał ogromny zbiór przedwojennych muzykantów, m.in. polskich, ukraińskich. Dla Smithsonian Institute był postacią niebagatelną, dokumentalistą muzyki Meksyku czy rdzennego bluesa.

 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Data emisji: 31.10.2023

Godzina emisji: 15.15