Ghatam Giridhar i Artur Dutkiewicz na koncertach w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 09:00
W czwartkowej audycji zapraszamy na spotkanie w międzynarodowym gronie muzycznym! W maju wystąpi w Polsce Ghatam Giridhar - hinduski mistrz gry na ghatamie - indyjskim instrumencie perkusyjnym i śpiewu konnakol. Z pianistą jazzowym Arturem Dutkiewiczem zagra na trzech koncertach.
Audio
Ghatam Giridhar i Artur Dutkiewicz
Ghatam Giridhar i Artur DutkiewiczFoto: mat. pras.

GHATAM GIRIDHAR to uznany na świecie artysta, hinduski mistrz ghatamu (gliniany instrument perkusyjny). Jest światowym ambasadorem i ikoną muzyki karnatyckiej. Koncertuje u boku największych mistrzów w Indiach, USA, Hiszpanii, Kanadzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Omanie i Kuwejcie. Giridhar jest członkiem zespołu znanej hinduskiej wokalistki Bombay Jayashri, nominowanej do Oscara za najlepszą piosenkę do filmu Życie Pi. Współpracował z supergrupą SHAKTI Johna McLaughlina oraz ze słynnym tablistą Zakirem Hussainem. Gra też wirtuozersko na innych tradycyjnych instrumentach południowych Indii, takich jak mridangam czy kanjira, wspaniale posługuje się techniką konnakol (rodzaj rytmicznej wokalizy). Jest założycielem The Udupa Foundation, organizacji charytatywnej powstałej w 2015 roku w celu promowania muzyki, sztuk performatywnych i kultury hinduskiej.

ARTUR DUTKIEWICZ - pianista jazzowy i kompozytor, nazywany „Ambasadorem polskiego jazzu”. Jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Wystąpił w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę, Bliski i Daleki Wschód, po Australię i Nową Zelandię. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988. W 2011 roku wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival gdzie zaaranżował i zagrał, w gronie pianistów z całego świata, utwór na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

- Napisałem bardzo dużo mazurków, część jest nagrana był taki okres, że mazurki wychodziły mi jak z rękawa - mówił artysta. - Pierwsze mazurki nagrałem już bardzo dawno temu, i postanowiłem zrobić cykl związany tez z moimi korzeniami, bo muzyka udowa, mazurkowa jest mi bardzo bliska: mój dziadek był znakomitym muzykantem, skrzypkiem ludowym - mówił Artur Dutkiewicz.

Od samego początku słuchał  dziadka, który pięknie ponoć grał, "to był człowiek orkiestra", cała jego rodzina żyła w ogóle w otoczeniu muzyki. Lubi łączyć mazurki z innymi kulturami i motywami muzycznymi. Takim połączeniem jest projekt z Ghatamem Ghiridarem Udupą. - Zostaliśmy połączeni podczas zeszłorocznego wydarzenia Era Schaeffera w Zachęcie. Przypadliśmy sobie do gustu i postanowiliśmy razem coś więcej zagrać. Owocem tego są te trzy polskie koncerty. To muzyk o niesamowitej kulturze muzycznej i talencie. Wszystko się sprawdza w takich właśnie składach, kiedy wszystko jest na wierzchu, rytm, każdy szczegół. Szkoła rytmiczna indyjska jest chyba najstarsza na świecie i sś to bardzo skomplikowane rzeczy. Podążać za tym bardzo szybki tempie jest nie lada wyzwaniem, ale daje dużo satysfakcji. I łączy nas improwizacja.

Najbliższe koncerty duetu:

12.05 - Pałac w Chrzęsnem (k. Mińska Maz.)
18.05 - Olsztyn, Scena Muzyczna / Stajnie Dragonów


PLAYLISTA audycji:

Bab’L Bluz – Hezalli

Artur Dutkiewicz – Mazurek Hanusi

Layatharanga - Ta Dhi Gi Na Thom

Wassim Ibrahim - Ya fazr lamma

Saagara – Spring Fever


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 9.05.2024

Godzina emisji: 15.15 

reklama