Koreańskie dziedzictwo na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 10:00
Piątkowe wydanie „Źródeł” spędziliśmy w Korei. Zaprosiliśmy Państwa na festiwal Miesiące Koreańskiego Dziedzictwa UNESCO, który odbędzie się w maju i w czerwcu w Warszawie i Krakowie.
Audio
  • Miesiące Koreańskiego Dziedzictwa UNESCO (Dwójka/Źródła)
Zespół Sinnoi
Zespół SinnoiFoto: mat. pras.

W 2024 roku przypada 35. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Republiką Korei i Rzeczpospolitą Polską. Dwumiesięczny festiwal pn. Miesiące Koreańskiego Dziedzictwa UNESCO zaprezentuje elementy kultury koreańskiej, takie jak: muzyka tradycyjna, taniec, literatura i wiele innych.

W ramach festiwalu zaplanowano siedem głównych wydarzeń obejmujących występy, wystawy, warsztaty oraz wykłady. Wydarzenia te zaprezentują łącznie siedem elementów koreańskiego dziedzictwa, z których Arirang, Gagok, Pansori, Yeondeunghoe i Talchum wpisano na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a Hunminjeongeum oraz Jikji - na Listę UNESCO Pamięć Świata.

Na festiwalowe wydarzenia zapraszali będą dyrektor Dangkweon Lee oraz menedżerka projektów Jae-Hyun Hong z Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei. Towarzyszyła nam muzyka artystów z Korei, którzy w najbliższych dniach zagoszczą w Polsce. To m.in. zespół SINNOI łączący elementy muzyki dworskiej Gugak z elektroniką oraz Seo-Yoon Jang – wykonawczyni Pansori.

- Jesteśmy jednym z tych państw, którym najbardziej zależy na promocji własnej kultury i sztuki tradycyjnej. Co więcej, jak już wiadomo, Korea staje się coraz bardziej zauważalna w sferze współczesnej popkultury. K-pop czy koreańskie filmy i dramaty, czy e-sport to zjawiska rozpoznawalne na całym świecie - mówił Dangkweon Lee. - Ale Miesiące Dziedzictwa Koreańskiego UNESCO mają pokazać jeszcze inne oblicza kultury koreańskiej. Zaplanowaliśmy wydarzenia w maju i w czerwcu. Odbędą się one w Warszawie i Krakowie, a obejmą one przedstawienia najróżniejszych tradycyjnych sztuk performatywnych. Będzie można podziwiać Talchum, czyli tradycyjny koreański taniec w maskach.

Występ prezentujący Talchum, a także parada odbędą się w czerwcu na warszawskiej Starówce podczas Festiwalu Sztuka Ulicy. Towarzyszyć temu będą również warsztaty, podczas których każdy będzie mógł spróbować swoich sił w tańcu. W programie mamy m.in. pokazy muzyki dworskiej Gugak oraz Pansori, czyli tradycyjnej sztuki muzycznego opowiadania historii. Pokazom towarzyszyć będą warsztaty.


Pansori - pieśni i perkusja 

Aby przedstawić polskiej publiczności ten unikalny element koreańskiej tradycyjnej sztuki scenicznej, śpiewaczka Pansori Seo-Yoon Jang oraz koreańska perkusistka tradycyjna Sori Choi odwiedzą w pierwszej połowie maja Warszawę i Kraków.Seo-Yoon Jang jest artystką wykonującą koreańską muzykę tradycyjną (Gugak), konkretniej śpiewaczką Pansori, instrumentalistką grającą na Gaya-geum i Chulhyun-geum, aktorką oraz kompozytorką. Występowała w najważniejszych koreańskich teatrach.Do jej najnowszej twórczości należą współczesne spektakle Pansori: „Folwark zwierzęcy” oparty na powieści George’a Orwella oraz „Mały Książę” na podstawie książki Saint Exupery’ego. Sori Choi jest koreańską perkusistką urodzoną w Seulu. Grała na rozmaitych koncertach i międzynarodowych festiwalach, takich jak: Musica Insieme Panicale (Włochy) czy Aarhus Festuge (Dania).Przeprowadza również warsztaty dla kompozytorów i perkusistów, w celu zwiększenia zainteresowania koreańskimi instrumentami perkusyjnymi. Obecnie jest ambasadorką kultury rozpowszechniającą muzykę koreańską na całym świecie poprzez różne występy, kursy i trwające kolaboracje z różnorodnymi muzykami.W grupie Sinnoi, która gościć będzie na festiwalu, występuje Kim Bora – wokalistka mająca spore doświadczenie związane z wykonywaniem jeongga, czyli koreańskiej klasycznej muzyki wokalnej. - 
Łączy ona klasyczne techniki ze współczesnymi melodiami, a jej śpiewowi towarzyszą wspomniane już instrumenty, elektronika, a także m.in. koreański flet piri. Pierwotnie Sinnoi było triem, jednak do zespołu dołączył nowy członek. Zatem jest ich teraz czworo - czworo różnych muzyków, z różnych środowisk i z różnymi doświadczeniami. Wierzymy, że będzie to wyjątkowe wydarzenie - mówiła w audycji Jae-Hyun Hong.

- Najważniejsze dla nas jest partnerstwo i współpraca z polskim społeczeństwem. Wierzymy, że kultura nie powinna funkcjonować jednokierunkowo, lecz powinna być przedmiotem wymiany - zapewniali organizatorzy.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 10.05.2024

Godzina emisji: 15.15

reklama