Wydawnictwo „Gajdosku z gajdami” zawiera nagrania tradycyjnej muzyki z Beskidu Żywieckiego w wykonaniu Czesława Węglarza – znanego i cenionego muzyka oraz budowniczego instrumentów ludowych, mieszkającego w Ciścu koło Węgierskiej Górki. Jest to już czwarta pozycja z serii Muzyka Beskidów wydawanej przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. W poprzednich latach ukazały się nagrania Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej, Moniki Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki i sióstr Sordyl z Korbielowa.
Na płycie usłyszeć można melodie grane na gajdach, dudach i instrumentach pasterskich, takich jak piszczałka jednootworowa, trombita czy też róg pasterski. W duecie z artystą usłyszymy jego córkę Katarzynę Rodak, która akompaniuje mu na skrzypcach. Tworzą razem tradycyjną kapelę góralską. Wydawnictwo zostało wzbogacone o archiwalne i współczesne zdjęcia oraz teksty na temat muzyki znajdującej się na płycie.
okładka płyta "Gajdosku z gajdami"
CZYTAJ TEŻ: Czesław Węglarz: jak się długo nie gra, to koza się gniewa
CZESŁAW WĘGLARZ - urodzony w 1957 roku, wszechstronnie uzdolniony beskidzki multiinstrumentalista, pedagog, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku Wychowanie muzyczne, prawdziwy mentor i nauczycie, przez wiele lat prowadził klasę instrumentów ludowych w PSM w Żywcu, gdzie uczył gry na gajdach, instrumentach pasterskich, basach i skrzypcach. Edukował również dzieci i młodzież w Fundacji Braci Golec w Milówce. Zamiłowanie do żywieckich instrumentów wyniósł z domu – jego ojciec Jan grał na heligonce, a dziadek Wojciech na skrzypcach, basach i piszczałkach. Na gajdach Czesław zaczął grać zainspirowany wspomnieniami swojej babci Ludwiki o żywieckich gajdoszach. W tym celu sam zbudował instrument, wzorując się na gajdach słynnego Jana Kawuloka z Istebnej. Kierownik i członek wielu zespołów i kapel, juror w konkursach muzycznych, wzór dla muzykantów - jednym słowem osobistość muzyczna.
- Miałem taką koncepcję, żeby pan Czesław zaprezentował swoje szerokie umiejętności grania na wszelakich instrumentach i śpiewu. Chciałem też, żeby te utwory były związane z miejscem zamieszkania i urodzenia pana Czesława, czyli Ciscem. Bardzo ważne są tutaj takie tradycje pasterskie związane z tradycyjnym wypasem i graniem na halach i przede wszystkim używanie właśnie instrumentów pasterskich takie jak piszczałki, no i właśnie te instrumenty też charakterystyczne tutaj dla południowych rejonów Polski czy instrumenty dudowe - opowiadał Dariusz Kocemba z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, czyli wydawca płyty. - W pracy bardzo często z panem Czesławem współpracujemy, organizujemy i Tydzień Kultury Beskidzkiej i Gody Żywieckiej i różnego rodzaju przeglądy. Pan Czesław bardzo często był jurorem naszych konkursów, to bardzo ważna dla nas osoba. I jako nauczyciel jest bardzo skrupulatny, przywiązuje wagę do repertuaru. W pracy z uczniami kładzie nacisk na ten repertuar związany z miejscem ich zamieszkania, żeby dodawać autentyczności.
To nie pierwszy raz, gdy ROK z Bielska-Białej zdobył nagrodę w konkursie na Fonogram Źródeł - i właśnie takich wydawnictw potrzeba więcej, bo kompleksowo i rzetelnie przedstawiają repertuar regionu, grany przez mistrzów, dokładnie opisany i zilustrowany zdjęciami.
***
Na audycję Źródła we wtorek (22.04) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Aleksandra Tykarska.