Forum Muzyki Tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 18:10
O Forum Maria Baliszewska rozmawiała z Januszem Prusinowskim. Jak przywrócić chęć uczestnictwa w muzyce, jak przywrócić obecność muzyki tradycyjnej w kulturze?
Audio

- Forum Muzyki Tradycyjnej grupuje ludzi zajmujących się zywą tradycją od lat. To srodowisko łączy fascynacja i miłość do polskiej tradycji muzycznej – powiedział Janusz Prusinowski, który był gościem audycji Marii Baliszewskiej.

Janusz Prusinowski mówił też o projekcie "Szkoła Mistrzów Tradycji". Skrzypkowie i harmoniści a także śpiewacy i tancerze uczą ludzi swego rzemiosła, swojej muzyki. W projekcie wzięli udział skrzypkowie Jan Gaca i Tadeusz Kubiak, Adam Tarnowski (skrzypek, który uczył gry na bębenku), harmonista Sławomir Czekalski, a warsztaty śpiewacze prowadziły piesniarki z Gałek Rusinowskich.

- Muzyka tradycyjna była muzyką uczestnictwa – podkreśla Janusz Prusinowski. – Nie było podziału na konsumentów i wykonawców. Pewnie, jedni potrafili grać doskonale, inni zaśpiewacjako tako po kielichu, a zatanczyć umiał każdy. Nie było takich, co nie mogli jakoś brać udziału, a dziś dzieci mówią 'my nie umiemy spiewać, my nie umiemy tańczyć". Coś tąpnęło w kulturze.

Maria Baliszewska i Janusz Prusinowski rozmawiali też o muzyce tradycyjnej – o samym pojeciu i otym, co ono  ze sobą niesie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mazurki królują na parkietach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 12:00
Nie dancehall, nie electro, lecz stare dobre mazurki stać się mogą najmodniejszymi tanecznymi gatunkami najbliższych sezonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstępna Środa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 16:23
W Wielkim Poście muzyka milknie. Instrumenty trzeba schować na długie tygodnie. Spiewane jednak są pieśni, przeznaczone specjalnie na ten czas.
rozwiń zwiń