Muzykanckie wspominki – Stanisław Budzisz

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 14:58
Pierwsze skrzypce zrobił z deseczki i końskiego włosia. – Brzęczały jak latające jaskółecki – opowiadał muzyk z Wysokina w rozmowie z Marią Baliszewską.
Audio
Muzykanckie wspominki  Stanisław Budzisz
Foto: Glow Images/East News

W listopadowym cyklu muzycznych wspominek przywołaliśmy postać genialnego skrzypka Stanisława Budzisza. Ten urodzony w roku 1917 w Ligęzowie na Radomszczyźnie muzykant, w radiowych nagraniach przewija się przede wszystkim jako wprawny bębnista przygrywający wielkim muzykantom, Arasiem, Tkaczykiem, ale w roku 1989, na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Budzisz w końcu przyćmił wszystkich.

– Był muzycznym bohaterem tamtego wydarzenia i zdobył główną nagrodę, Basztę – opowiadała Maria Baliszewska. W czasie tamtej imprezy Stanisław Budzisz, w rozmowie z dziennikarką Dwójki wspominał swoje muzykanckie losy:

- Jestem samoukiem. Jak byłem mały to z deseczki zrobiłem skrzypce, a struny z włosia. To się smarowało żywica z chojoka, o kalafonii człowiek nawet nie wiedział…

Więcej w nagraniu audycji.

bch

Czytaj także

Śpieszmy się kochać wiejskich muzykantów...

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 07:02
Wspomnienia o najwybitniejszych polskich artystach ludowych XX stulecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielona nuta nigdy się nie kończy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 12:00
- Zaś zbójnickiej nuty nie należy wartko grać – zapraszamy na muzyczną opowieść Władysława Stefaniaka, prymisty z Podhala.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzypce Białego Górala

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 15:43
- Jak lało to się grało na fujarce, a jak była pogoda to na skrzypcach - przyczynę tej zależności tłumaczył w "Źródłach" najsłynniejszy skrzypek Sądecczyzny, Franciszek Kurzeja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsi górale wspominają Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 10:00
- Uczciwy, niezazdrosny i hojny, choć gadali, że był biedny - opisuje Szymanowskiego ludowy skrzypek Barłtomiej Obrochta. Dziś mija 75 lat od śmierci wybitnego kompozytora.
rozwiń zwiń