X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najstarsi górale wspominają Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 10:00
- Uczciwy, niezazdrosny i hojny, choć gadali, że był biedny - opisuje Szymanowskiego ludowy skrzypek Barłtomiej Obrochta. Dziś mija 75 lat od śmierci wybitnego kompozytora.
Audio
  • Władysław Obrochta wspomina Karola Szymanowskiego
Karol Szymanowski
Karol SzymanowskiFoto: Wikimmedia Commons, domena publiczna

Barwna historia Obrochtów sięga co najmniej połowy XIX stulecia - wtedy na świat przyszedł nestor rodu Bartłomiej, wybitny muzykant i przewodnik tatrzański. "Bartusiowe muzykowanie" docenił Karol Szymanowski, który pod wpływem muzyki i tańców góralskich skomponował balet "Harnasie". Jerzy Mieczysław Rytard, autor pierwszego libretta "Harnasiów", zorganizował w 1925 roku wyjazd kapeli Bartusia do Paryża z okazji Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej. Górale grali tam w polskim pawilonie. Obrochta utrzymywał kontakty z wieloma osobistościami z całego kraju, m.in. z Tytusem Chałubińskim, Józefem Stolarczykiem, Sabałą, Stanisławem Witkiewiczem, Henrykiem Sienkiewiczem, Heleną Modrzejewską czy Ignacym Paderewskim.
Potomkowie Bartłomieja - w szczególności wnuk Władysław Obrochta - kontynuowali znakomite  tradycje, współpracując m.in. z kompozytorami Stanisławem Mierczyńskim i Janem Maklakiewiczem, a także dokonując kanonicznych nagrań góralskiego folkloru dla Polskiego Radia. Pan Władysław wspomina nie tylko młodzieńcze kontakty z Szymanowskim, lecz także początki nauki gry na skrzypkach oraz "wspinanie się po szczeblach kariery" w rodzinnej kapeli: od basisty do prymisty. Mówi o także o dawnych weselach, które trwały nawet 3-4 dni i wymagały od muzykantów niebywałej kondycji, oraz o swoich europejskich i transatlantyckich wojażach. Przyznaje też, że dziś więcej jest dobrych muzykantów, choć unikalny styl gry Obrochtów udało się, jak dotąd, podrobić tylko Józkowi Brzedze...

Aby wysłuchać rozmowy Marii Baliszewskiej z Władysławem Obrochtą, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Prawdziwy harnaś" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie. Rozmowa z wybitnym prymistą i spadkobiercą słynnego rody Obrochtów została nagrana w 1982 roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podhalańscy Bachowie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 11:35
Anna Szotkowska rozmawia z Zofią Majerczyk - spadkobierczynią słynnego muzycznego rodu Obrochtów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatry Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 15:15
- Moje ukochane Podhale... - wzruszał się Henryk Mikołaj Górecki, rozmawiając z Marią Baliszewską w 1997 roku. Wybitny kompozytor był także wytrawnym znawcą tatrzańskiejj tradycji oraz natury.
rozwiń zwiń