Mayra Andrade - Cesaria Evora młodego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 15:00
- Chciałabym nadać tradycyjnym rytmom nowego wymiaru – młoda wokalistka z Wysp Zielonego Przylądka opowiadała słuchaczom Dwójki o swoich najważniejszych muzycznych inspiracjach.
Audio
  • Z Mayrą Andrade rozmawiała Anna Szewczuk (Źródła/Dwójka)
Mayra Andrade - Cesaria Evora młodego pokolenia
Foto: Irn/Wikipedia/CC

Krytycy stawiają Mayrę Andrade w jednym rzędzie z Cesarią Evorą. Artystka jest świadoma tych porównań jednak przyznaje, że jej wzorem jest Orlando Pantera, zmarły przedwcześnie wokalista i kompozytor pochodzący z Santiago. - Przez całe życie uczył się tradycyjnej muzyki, a potem opracowywał swoją własną interpretację tej muzyki - wyjaśnia Mayra Andrade.

Artystka miała okazję okazje rozmawiać ze swoim idolem. - Kiedy się spotkaliśmy powiedziałam mu, że chciałabym nadać tradycyjnym rytmom nowy wymiar. Orlando tylko potwierdził słuszność moich poszukiwań - wspomina wokalistka.

Zdaniem Mayry Andrade, dziś muzyka z Wysp Zielonego Przylądka brzmi nowocześniej i budzi coraz większe zainteresowanie wśród słuchaczy na całym świecie. – To, że mam okazję opowiadać o naszej muzyce dziennikarzom spoza naszego regionu, pokazuje że moja misja się udała. Jeszcze kilka lat temu nikt nie grał tych piosenek, które śpiewam. Znano tylko Cesarię Evorę -  wyjaśniała artystka.

Rozmawiała Anna Szewczuk

Czytaj także

Czesław Pawlus: do heligonki trzeba się dostosować

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 14:51
– Przy rozciąganiu miechów jest jeden głos, przy ściskaniu inny. Heligonka jest ograniczona, bo mamy do wyboru tylko dwie tonacje, przeważnie C i F. Przy akordeonie można sobie zmieniać tonacje, a tu już się nie da – opowiadał Czesław Pawlus wirtuoz heligonki i kierownik kapeli "Mały Haśnik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prusinowski swata mazurki z wielką poezją

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 14:31
- Jedną z moich idée fixe jest dorabianie tekstów do ludowych melodii, których dawne słowa się zagubiły - mówił w Dwójce Janusz Prusinowski. Pieśniarz w "Źródłach" opowiadał o swojej najnowszej płycie p.t. "Po kolana w niebie".
rozwiń zwiń