Dzieci z domów dziecka poznają warsztat etnografa

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 15:18
Inicjatywa "Podziel się Polską” zachęciła dzieci z domów dziecka do zainteresowania się lokalnymi baśniami i postaciami historycznymi, a także poszukania ludzi, których wiedzę warto jest udokumentować.
Audio
  • Anna Grunwald opowiada o inicjatywie "Podziel się Polską"/Źródła (Dwójka)
Dzieci z domów dziecka poznają warsztat etnografa
Foto: Glow Images/East News

Anna Grunwald, szefowa działu edukacji a także Muzeum dla Dzieci w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, opowiadała w audycji "Źródła” o inicjatywie "Podziel się Polską”, która realizowana była we współpracy z dziećmi z domów dziecka z różnych miejsc w Polsce.
W Dwójce wspominała, że pomysł na to zrodził się na skutek powstania Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zaproszono do współpracy przy projekcie sześć domów dziecka z całej Polski, Korczaka za patrona. Zostały w nich przeprowadzone dwudniowe warsztaty: etnograficzne, fotograficzne, ze sztuki prezentacji i pracy z ciekawymi, lokalnymi respondentami.
- Zadaniem dzieci było znalezienie dwóch takich osób w najbliższej okolicy domu dziecka, które są dysponentami jak największej wiedzy, umiejętności, skoncentrowanych lokalnie. Mogli nimi być twórcy ludowi, nauczyciele, pasjonaci, członkowie stowarzyszeń lokalnych (…) z takimi osobami przeprowadzaliśmy wywiady. Uczyliśmy dzieci prowadzenia świadomej, ukierunkowanej rozmowy – mówiła Anna Grunwald.
Warsztaty miały przygotować dzieci do samodzielnego zebrania i opracowania materiałów na temat regionu, były one następnie wykorzystane zarówno do promocji Polski, jak i powstania książki "Podziel się Polską”.
Audycję prowadził Piotr Kędziorek
pp

Zobacz więcej na temat: dziennikarstwo muzeum
Czytaj także

Wybitka, kulanie wajec czy jajka czekoladowe?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 15:28
Tradycja wielkanocna zmienia się od lat. Baranek do wielkanocnego koszyczka trafił dopiero w XVI wieku, dziś dołączają do niego czekoladowe zajączki i jajka z niespodzianką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duchy i diabły karpackich zamków

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 18:06
"Legendy zamków karpackich" to zbiór ludowych i literackich podań, na nowo opracowanych przez Bartłomieja Grzegorza Salę.
rozwiń zwiń