Zabytki muzyki indiańskiej na harfę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 14:31
Harfa do Ameryki Południowej dotarła wraz z kolonizatorami. Niemiecki muzyk Tom Daun opowiadał w Dwójce, że w niektórych regionach tego kontynentu jest dziś wymienia jednym tchem obok konia i hamaka, jako rzecz niezbędna do życia.
Audio
  • Tom Daun o muzyce południowoamerykańskiej przeznaczonej na harfę (Źródła/Dwójka)
Fragment okładki płyty Toma Dauna Espanoleta
Fragment okładki płyty Toma Dauna "Espanoleta"Foto: materiały prasowe

Okazją do rozmowy o muzyce południowoamerykańskiej przeznaczonej na harfę była nowa płyta Toma Dauna pt. "Espanoleta". Znalazły się na niej melodie z takich krajów jak Kolumbia czy Wenezuela. Niektóre z nich powstały jeszcze przed przybyciem europejskich kolonizatorów. - W Peru dotarłem do starego rękopisu biskupa Martineza Trujillo, który jeździł często po kraju i dokumentował nie tylko zwyczaje Indian, ale także ich muzykę - opowiadał Daun. - Dzięki temu dokumentowi znalazłem kilka bardzo pięknych melodii granych przed wiekami w Peru.

Tom Daun w rozmowie z Marią Baliszewską podkreślał, że technika gry współczesnych latynowskich harfistów różni się od europejskiego podejścia do tego instrumentu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Maria Baliszewska

Gość: Tom Daun (harfista)

Data emisji: 8.12.2015

Godzina: 12.30

bch/mm

Czytaj także

Prusinowski: zaczęliśmy cenić nowych Kolbergów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 15:00
O plonach Roku Kolberga (2014) rozmawialiśmy z Januszem Prusinowskim, zasłużonym promotorem i interpretatorem muzyki tradycyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludowa patronka asertywnych dziewcząt

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 13:50
- Pieśń o św. Dorocie to w istocie opowieść o katolickiej feministce, która nie bała się odmówić królowi - mówił w Dwójce folklorysta prof. Jerzy Bartmiński.
rozwiń zwiń