Żur kończy zabawę. O zwyczajach Środy Popielcowej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 12:00
- Wszystkie zabawy związane ze Środą Popielcową po południu kończyły się. Ostatnim akcentem było ostentacyjne nastawianie żuru - opowiadała dr Barbara Ogrodowska o ludowych tradycjach związanych z dniem otwierającym Wielki Post.
Audio
  • Rozmowy o zwyczajach Środy Popielcowej (Źródła/Dwójka)
Do żuru wystarczała mąka i ciepła woda. Z kartoflami jadano go jako podstawowe danie w czasie całego Wielkiego Postu  mówiła dr Bożena Ogrodowska. Na zdj. mąka do przygotowania żuru
"Do żuru wystarczała mąka i ciepła woda. Z kartoflami jadano go jako podstawowe danie w czasie całego Wielkiego Postu" – mówiła dr Bożena Ogrodowska. Na zdj. mąka do przygotowania żuruFoto: Mariuszjbie/CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0/Wikimedia Commons
Opis

Choć Środa Popielcowa kojarzy się z nastrojem powagi, jeszcze do końca XIX wieku miały miejsce różne ludowe zwyczaje, które były osadzone w ostatkach i karnawale. - Tak jakby ta wesołość i radość nie mogły się wytłumić do końca - tłumaczyła dr Barbara Ogrodowska, opowiadając o dziwnych z naszego punktu widzenia (wręcz "szokujących i barbarzyńskich") zabawach, w których główną rolę odgrywały kobiety niezamężne.

Czas wyciszenia następował dopiero po południu: nastawianiem żuru, najbardziej popularnej w Polsce wielkopostnej potrawy. - Jeszcze sto lat temu Polacy bardzo gorliwie i zapalczywie pościli, jak zapalczywie wcześniej bawili się i ucztowali - podkreślała dr Ogrodowska. Ustawała wesołość, choć jednak nie do końca. Były wyjątki.

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotował: Piotr Kędziorek

Goście: dr Barbara Ogrodowska (etnolog) oraz z nagrań archiwalnych prof. Anna Zadrożyńska

Data emisji: 10.02.2016

Godzina emisji: 12.00

Goście

dr Barbara Ogrodowska (etnolog) oraz z nagrań archiwalnych prof. Anna Zadrożyńska

jp/mc

Czytaj także

Pieśni pasyjne na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 08:30
W tym roku katolicy i prawosławni przeżywają czas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych w tym samych dniach. Zapraszamy do obejrzenia koncertu pieśni pasyjnych obu tradycji, który odbył 14 kwietnia w Studiu im. Władysława Szpilmana.
rozwiń zwiń