"Źródło inspiracji znaleźliśmy na targu staroci"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 16:12
- Te nagrania wykonano najstarszą metodą rejestrowania dźwięku, mechaniczną. Płyty szelakowe znalezione na pchlim targu brzmią słabo, ale są wspaniałym źródłem do zrobienia czegoś nowego – mówił w Dwójce Michał Fetler, lider zespołu Polmuz.
Audio
  • "Źródło inspiracji znaleźliśmy na targu staroci" (Żródła/Dwójka)
Zespół Polmuz na 21. Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja
Zespół Polmuz na 21. Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja"Foto: Wojciech Kusiński/PR

koncert laureatow - polmuz - 2018-05-13_2644.jpg
Występ zespołu Polmuz na festiwalu Nowa Tradycja 2018

Zespół Polmuz, który na festiwalu Nowa Tradycja 2018 zdobył I nagrodę ufundowaną przez Polskie Radio, powstał w ramach rezydencji artystycznej Michała Fetlera w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Punktem wyjścia do powstania projektu był zbiór archiwalnych nagrań pieśni i utworów ludowych Wielkopolski, pochodzących z unikatowej kolekcji płyt szelakowych z przełomu XIX i XX wieku.

- Gdybym słuchał tych nagrań, nie wiedząc, że to nasi ludowi muzykanci, to byłbym przekonany, że pochodzą z Indii, Bliskiego Wschodu czy Afryki. Jest w nich niesamowita dawka transu i pewnego szaleństwa, którego obecnie już się nie spotyka – powiedział w audycji Rafał Igiel, perkusista grupy Polmuz.

Artyści zespołu reprezentujący różną wrażliwość i temperament mieli za zadanie opracowanie nowoczesnych interpretacji muzyki ludowej z okolic Śremu, Pleszewa i Poznania zarejestrowanej na płytach szelakowych.

- Nagrania te wydawali Niemcy, ale nie wiadomo, czy traktowali to jako misję etnograficzną czy też jako egzotykę. W każdym z tych nagrań słychać dodatkowe odgłosy, bo były dokonywane na żywo podczas potańcówek – opowiadał Michał Fetler.

On i jego koledzy postanowili nawiązać do charakteru archiwalnych nagrań i sposobu uprawiania muzyki sprzed stu laty, tworząc swobodne, quasi-jazzowe utwory z dużą dawką pierwotnej improwizacji, obrzędowego transu oraz narracją budowaną w oparciu o wielkopolskie motywy ludowe. Zaowocowało to festiwalowym laurem przyznanym "za połączenie wzruszającej szorstkości starożytnej elektroniki z ludowym transem".

***

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Goście: członkowie zespołu Polmuz - Michał Fetler (saksofony), Rafał Igiel (instrumenty perkusyjne), Rafał Zapała (syntezator, elektronika), Ksawery Wójciński (kontrabas)

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 15.10

Rozmowa została wyemitowana w audycji Źródła. Magazyn kultury ludowej.

mko/jp

Czytaj także

Vocal Varshe: ludzie czują, że nasza muzyka to modlitwa

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 15:45
- Nawet, gdy ktoś nie rozumie tekstu ani nie zna kontekstu, to wyczuwa sakralny charakter tych pieśni - mówili w Dwójce muzycy grupy, która zdobyła Grand Prix 21. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń