Vocal Varshe: ludzie czują, że nasza muzyka to modlitwa

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 15:45
- Nawet, gdy ktoś nie rozumie tekstu ani nie zna kontekstu, to wyczuwa sakralny charakter tych pieśni - mówili w Dwójce muzycy grupy, która zdobyła Grand Prix 21. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
Audio
  • Vocal Varshe: ludzie czują, że nasza muzyka to modlitwa (Źródła/Dwójka)
Vocal Varsche na festiwalu Nowa Tradycja
Vocal Varsche na festiwalu "Nowa Tradycja"Foto: Wojciech Kusiński/PR

koncert laureatow - vocal varshe feat jacaszek - 2018-05-13_2654.jpg
Vocal Varshe feat. Jacaszek zwycięzcami konkursu "Nowa Tradycja" 2018

Muzycy tria Vocal Varshe przyrwacają do życia żydowskie pieśni synagogalne. W audycji "Źródła" opowiadali, że początkowo nie byli pewni, jak publiczność zareaguje na taki repertuar. - Zanim jeszcze wymyśliliśmy nazwę, przez trzy miesiące testowaliśmy te pieśni w kościołach katolickich w ramach dni judaizmu. Byliśmy pozytywnie zszokowani reakcjami ludzi - opowiadali.

Na festiwalu "Nowa Tradycja" śpiewacy Vocal Varshe wystąpili z towarzyszeniem wiolonczelistki Anny Śmiszek-Wesołowskiej oraz obsługującego instrumenty elektroniczne Michała Jacaszka. Oryginalność tego połączenia znalazła uznanie w oczach konkursowego jury, które uznało, że mariaż ten przeniósł folklor w przestrzenie mistyki.

W audycji śpiewacy zdradzili, kto wpadł na pomysł współpracy z Michałem Jacaszkiem oraz jak wyglądały jej kulisy. Z gośćmi audycji rozmawialiśmy o poszukiwaniu żydowskiego repertuaru oraz historiach, które kryją teksty synagogalnych pieśni.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Goście: Anna Woźnicka (sopran), Olga Wądołowska (mezzosopran) i Jakub T. Sitarski (tenor)

Data emisji: 14.05.2018

Godzina emisji: 15.00

bch/pg

Czytaj także

"Polska jest regionalnym liderem w muzyce tradycyjnej"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 16:10
- Wyprzedziliście pod tym względem inne kraje z Europy Centralnej, takie jak Węgry, Słowacja, Czechy, Rumunia czy Bułgaria - mówił w Dwójce Simon Broughton, szef prestiżowego magazynu "Songlines", czasopisma poświęconego world music.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Węglarz: jak się długo nie gra, to koza się gniewa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 16:43
- Po stare dudy trzeba sięgać codziennie, to wtedy brzmią jako tako, ale gdy się zrobi przerwę, to potem trzeba dużo czasu, żeby je na nowo nastroić - mówił w Dwójce beskidzki multiinstrumentalista, laureat tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł.
rozwiń zwiń