Narodowe Granie - świętujemy urodziny Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 13:50
W piątkowych "Źrodłach" spotkaliśmy się z Kazikiem Nitkiewiczem z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, aby zapowiedzieć specjalny występ zespołu na 200. urodziny kompozytora.
Audio
  • Kazimierz Nitkiewicz zapowiada występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej (Źródła/Dwójka)
Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Warszawska Orkiestra SentymentalnaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Warszawska Orkiestra Sentymentalna bierze udział w Narodowym Graniu 2019: Wiwat Moniuszko! przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. To wydarzenie wchodzące w skład obchodów dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. Oprócz WOS w programie koncertu są także: Polska Orkiestra Radiowa, Zespół Muzyki Polskiej "Mokosza", Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Janusz Prusinowski Kompania i inni. 

- Niektórzy mogą się nawet nie zorientować, że to nie jest nasz repertuar - mówił muzyk w audycji. - Staraliśmy się zrobić wszystko, żeby pieśni te wybrzmiały w naszym stylu. 

Ten styl to oczywiście styl dwudziestolecia międzywojennego, na którym opiera swój repertuar Warszawska Orkeistra Sentymentalna. Co zainpirowało młodych muzyków do zainteresowania się twóczością kompozytora romantycznego? To także zdradził Kazik Nitkiewicz w rozmowie z Piotrem Kędziorkiem.

- Spodobała nam się koncepcja jego śpiewnika domowego, czyli ściągnięcia pieśni z salonów pod strzechy zwykłych domów. Chcieliśmy sprawdzić, jak naprawdę brzmiały pieśni w XIX wieku i czy jest między nimi i muzyką dwudziestolecia jakaś nić porozumienia - mówił muzyk. - Okazało się, że jest! Poza tym Moniuszko zasłużył się tym, że spopularyzował pieśni i sprawił, że zdobyły one posłuch w trudnych czasach. To bliskie jest naszemu podejściu do muzyki - zachęcaniu, żeby aktywnie się nią cieszyć i samemu się nią zajmować.

Jakie wpsólne punkty znaleźli muzycy Warszawskiego Orkiestry Sentymentalnej pomiędzy romantyzmem Moniuszki a swoimi idolami z dwudziestolecia międzywojennego? Między innymi o tym słuchac można w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Kazimierz Nitkiewicz (trębacz, Warszawska Orkiestra Sentymentalna)

Data emisji: 3.05.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Andrzej Bieńkowski przedstawia "Pięciu od Bogusza"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Książka z płytą „Pięciu od Bogusza”, stanowią zapis poszukiwań śladów pamięci o legendarnym skrzypku Janie Boguszu, nauczycielu pięciu wielkich kajockich muzyków: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.
rozwiń zwiń