Najnowsze żydowskie inspiracje Oli Bilińskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 09:00
To twórczość kompozytora Dawida Bajgelmana, barwnej i ważnej postaci w muzycznym świecie polskiego międzywojnia i lat wojny. Z odnowionym projektem Libelid Bilińska wystąpiła na Festiwalu Warszawa Singera.
Audio
  • Ola Bilińska opowiada o swoim najnowszym projekcie muzycznym (Dwójka/Źródła)
Ola Bilińska
Ola BilińskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Dawid Bajgelman komponował muzykę teatralną i kabaretową, kierował wieloma orkiestrami, pisał i nagrywał popularne szlagiery, ale w pamięci pozostanie przede wszystkim jako autor przejmujących muzycznych opowieści z czasów Zagłady – piosenek, które powstały w getcie.

- „The name’s Bajgelman”, tak nazywa się nasz najnowszy projekt. Z twórczości Dawida Bajgelmana staraliśmy się zaprezentować po trochę wszystkiego: przedwojenne hity, utwory po polsku w rytmie tanga. Mamy dwa czy trzy utwory w klimatach ballad jidisz, nawiązujące do tradycyjnych pieśni. Będą też miniaturki instrumentalne, bo Dawid dużo pisał dla teatrów, a ostatnią gałęzią w naszym repertuarze są piosenki Haima Bajgelmana, które opowiadają już o powojennych losach Żydów, wracających do domów do Ameryki czy Izraela – mówiła w „Źródłach” Ola Bilińska. 

Ze względu na skład nowy projekt jest kontynuacją poprzedniego albumu. Repertuar złożony z  kompozycji Bajgelmana Ola Bilińska wykonuje z instrumentalistami: Edytą Czerniewicz – wiolonczela, Kasią Kołbowską – harfa, Julią Ziętek – skrzypce i Sebastianem Witkowskim – gitara basowa i syntezatory.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Ola Bilińska (muzyk), Katarzyna Kołbowska (muzyk)

Data: 30.08.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Czytaj także

Folkowy Fonogram Roku 2014. Poznaj opinie jurorów!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 14:36
W konkursie zwyciężyła płyta "Berjozkele. Kołysanki jidysz" Oli Bilińskiej. Album był niekwestionowanym faworytem jury. Sprawdź, jak głosowali wszyscy oceniający.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ola Bilińska i Babadag. Koncert promocyjny płyty "Šulinys"/"Studnia"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 14:01
Program 2 Polskiego Radia zaprasza w poniedziałek (25.02) o godz. 20.00 na koncert promocyjny płyty "Šulinys"/"Studnia" w wykonaniu Oli Bilińskiej i zespołu Babadag. Premierowy występ Babadag poprzedzi zespół Zebry a Mit, który także inspiruje się litewskimi pieśniami - tyle tylko, że przenosi je w wymiar swobodnej improwizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ola Bilińska, "Berjozkele - kołysanki jidysz"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 16:40
Pierwsza nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2014.
rozwiń zwiń