REKLAMA

Projekt "Ale Pięknie!" Fundacji Muzyka Zakorzeniona

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 08:00
Seria filmów "Ale pięknie!" jest odpowiedzią na deficyt profesjonalnie zrealizowanych nagrań tradycyjnego śpiewu polskiej wsi dostępnych w internecie. Fundacja Muzyka Zakorzeniona chce wypełniać tę lukę, jednocześnie pokazując, że muzyka tradycyjna nie jest dziś jedynie domeną najstarszego pokolenia i z roku na rok coraz mocniej interesują się nią młodzi ludzie.
Audio
Ale pięknie - plakat .
Ale pięknie! - plakat .Foto: Czarli Bajka

Pierwsze nagrania powstały w Beskidach, Krosnowicach koło Kłodzka, Łodzi i Warszawie.

- W Beskidach jest bardzo dużo śpiewających młodych osób i łatwo do nich dotrzeć. Jeździłem tam często za dudami, którymi też się interesuję. Nagraliśmy tam bardzo dużo fajnych wykonań, powstały filmy z bardzo dobrym dźwiękiem publikowane w internecie - opowiadał w "Źródłach" Piotr Baczewski z Fundacji Muzyka Zakorzeniona.

W audycji Piotr Baczewski opowiedział o bohaterach i bohaterkach których uwiecznił, o przygodach w terenie i dodatkowo – by uzupełnić krajobraz muzyczny Beskidu, podzielił się nagraniami powstałymi w ramach działań związanych ze stroną dudziarze.pl jego autrostwa.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 15.15

gs/mat. prasowe


Czytaj także

Żanna Biczewskaja - diwa rosyjskiej ballady śpiewanej

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 08:00
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była Żanna Władimirowna Biczewskaja - rosyjska pieśniarka i kompozytorka ludowa, koncertująca w całej Europie. W Polsce często gościła również jako jurorka Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Znana jest przede wszystkim jako interpretatorka rosyjskich ballad i romansów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Maroka po Irak - śpiew koraniczny świata sunnickiego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 08:00
Tadżwid, czyli recytacja koranu, jest niezbędną częścią muzułmańskiej modlitwy. Ta wyrafinowana sztuka wokalna współczesnego świata jest istotna dla całego społeczeństwa muzułmańskiego - niezależnie od majętności i hierarchii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rita Abatzi - jedna z trzech najwybitniejszych śpiewaczek rebetiko

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:00
Niewiele wiadomo o wczesnych latach jej życia. Podaje się, że w latach 1930-1931 Rita była na weselu w swoim sąsiedztwie. Wśród muzyków byli Stellakis Perpiniadis i Kostas Nouros. Rita zaśpiewała piosenkę i zaskoczyła muzyków swoją doskonałą interpretacją. Jednak nagrywać zaczęła dopiero w 1932 roku.
rozwiń zwiń